mężczyzna siedzący na łóżku
©Andrey Popov/Fotolia

Jak obniżyć wysoki cholesterol? Leczenie hipercholesterolemii

mężczyzna siedzący na łóżku
©Andrey Popov/Fotolia

Hipercholesterolemię, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi można leczyć za pomocą leków lub niefarmakologicznie. Metodę terapii wyznacza lekarz po rozpoznaniu chorób towarzyszących. Cholesterol jest niekiedy odporny na działanie leków – wówczas trzeba wypróbować kilka metod. Najczęściej jednak wystarcza leczenie niefarmakologiczne.

Niefarmakologiczne metody leczenia hipercholesterolemii

W leczeniu hipercholesterolemii rzadko konieczna jest farmakologia. Nie obejdzie się natomiast bez wprowadzenia zdrowego stylu życia. Niezwykle istotna jest zmiana diety na niskotłuszczową (tłuszcze nienasycone, np. oliwa z oliwek), bogatą w owoce, warzywa, ryby morskie czy też nasiona roślin strączkowych. Zaleca się także zwiększenie ilości posiłków w ciągu dnia do 5 (wtedy dania są mniej obfite). Poza tym trzeba również zwiększyć aktywność fizyczną (poprzez codzienny chód, jazdę na rowerze czy też bieganie) oraz zrezygnować z istotnych czynników ryzyka, takich jak np. palenie papierosów. Ważne jest również utrzymanie poziomu ciśnienia tętniczego na minimalnym poziomie 140/90 mmHg.

Farmakologiczne leczenie hipercholesterolemii – statyny

Leczenie farmakologiczne jest konieczne, jeśli poziom cholesterolu utrzymuje się na wysokim poziomie mimo zmiany stylu życia i jeśli chory narażony jest na inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Konieczność przyjmowania leków zachodzi też wtedy, gdy wysoki cholesterol współwystępuje z miażdżycą. Najczęstszą farmakologiczną metodą leczenia hipercholesterolemii jest przyjmowanie statyn, które hamują działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie „złego cholesterolu” przez wątrobę. Środki te mają jednak wiele działań niepożądanych, jak:

  • bóle głowy,
  • bóle stawów,
  • bezsenność,
  • zaburzenia widzenia,
  • wysypka,
  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

W skrajnych przypadkach mogą też doprowadzić do uszkodzenia mięśni i zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych w surowicy. Statyn nie mogą przyjmować osoby z nadwrażliwością na te substancje i z chorobami wątroby. Przeciwwskazane są też dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Inne farmakologiczne metody leczenia wysokiego cholesterolu

Alternatywą dla statyn mogą być leki z grupy inhibitorów konwertazy proproteinowej subtylizyny/keksyny 9 (inhibitory PCSK9). Zawierają one przeciwciała monoklonalne, które redukują blisko 70% LDL. Możliwa jest także terapia zwana LDL-aferezą stosowana u pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną, u których poprawa lipidogramu nie następuje w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania statyn czy innych leków hipolipemizujących. LDL-afereza polega na pobraniu krwi i mechanicznym oddzielaniu osocza i elementów morfotycznych od LDL-C. Przefiltrowaną krew z powrotem przetacza się pacjentowi. Metoda ta jest jednak bardzo uciążliwa – procedura trwa 2–4 godziny i trzeba ją powtarzać raz na 1–2 tygodnie. Podczas jednego zabiegu filtruje się 8–9 litrów krwi.

 

Po uzyskaniu odpowiedniego stężenia cholesterolu we krwi nie można mówić o wyleczeniu hipercholesterolemii. Warunkiem utrzymania dobrego stanu zdrowia na stałe jest prowadzenie zdrowego stylu życia. 

 

Przeładuj

Oliwia i Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" nie są razem? Instagram mamy Łukasza wskazuje na coś innego...

zobacz 01:14