kobieta w ciąży
Flickr/ TajaTaja/ CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

HCG – czynnik wskazujący ciążę i marker nowotworowy

kobieta w ciąży
Flickr/ TajaTaja/ CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest czynnikiem wskazującym ciążę. Pojawia się w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. HCG jest wykorzystywany także jako marker nowotworowy.

 

HCG to skrót od nazwy human chorionic gonadotropin, inaczej gonadotropiny kosmówkowej. HCG jest wytwarzane po implantacji w macicy przez zapłodnioną komórkę jajową i łożysko. Funkcją gonadotropiny kosmówkowej jest stymulacja produkcji progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej podnosi się w okresie ciąży. Już 7 dni po zapłodnieniu, można wykryć HCG w moczu i wykazują to testy ciążowe. Niewłaściwy poziom gonadotropiny kosmówkowej u kobiet w ciąży może wskazywać na ciążę bliźniaczą, niewydolność płodu, niepełne poronienie, ciążę pozamaciczną lub śmierć płodu. U nieciężarnych kobiet i u mężczyzn HCG może sygnalizować zmiany nowotworowe.

Gonadotropina kosmówkowa wskazuje ciążę

Hormon HGC wytwarza blastocysta oraz łożysko. Główną funkcją hormonu jest podtrzymywanie produkowania progesteronu w jajniku przez ciałko żółte. Wzrost HCG pojawia się po owulacji (ok. 6-12 dnia po). Dlatego test ciążowy należy wykonać około dziesięciu dni po jajeczkowaniu. U matki gonadotropina kosmówkowa osłabia układ immunologiczny, ale wspomaga płód. W przypadku płodów męskich HCG stymuluje komórki jąder, aby produkowały testosteron. U wszystkich płodów zwiększa ilość hormonów tarczycy (wspomaga przysadkę mózgową). Gonadotropina jest też odpowiedzialna za zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Przyczynia się do przemian cukrów i tłuszczów, aby były korzystne dla odżywiania płodu.

Badanie HCG

Najczęstszą metodą badania HCG są testy ciążowe. Dostęp do nich jest szeroki, można je znaleźć w sklepach i aptekach. Bardziej rzetelny wynik przyniesie laboratoryjne badanie HCG krwi lub moczu. W obu przypadkach zasada wykrywania HCG opiera się na metodach immunologicznych. HGC jest antygenem (substancją, z jaką łączą się przeciwciała). Przeciwciała spajają się z cząsteczką HCG lub z jej podjednostką beta. Dodatni wynik testu ciążowego przynosi stężenie HCG >25 mlU/ml. W przypadku, gdy ilość HCG nie przekracza 5 mlU/ml wynik testu jest negatywny. Test uznaje się za wątpliwy i wymaga powtórzenia, gdy stężenie HCG waha się pomiędzy 5-25 mlU/ml.

Analiza wyników badania HCG

HCG wykorzystywany jest także jako marker nowotworowy. Wówczas badanie HCG pozwala określić stan zdrowia osoby badanej. Podwyższona ilość HCG może wskazywać nabłoniaka kosmówkowego jądra lub jajnika (czułość diagnostyczna wynosi wówczas niemal 100%). Jest też oznaką nienasieniakowatych nowotworów (czułość markera 48-86%). Stężenie HCG jest także wykorzystywane do diagnozowania raka sromu.

 

Wartość rozpoznania choroby w przypadku HCG w nowotworach (jajnika, jądra i trofoblastu) to 0,1 jm/ml dla mężczyzn i 5 jm/ml dla kobiet.


Więcej na temat ciąża nowotwór Test ciążowy
Przeładuj

Daria Widawska o zarobkach w czasach pandemii! "Był czas zarabiania większych pieniędzy i nie odłożyliśmy"

zobacz 02:08