Kobiece stopy zanurzone w wodzie
©Chepko Danil/Fotolia

Haluksy to skutek noszenia zbyt ciasnych butów

Kobiece stopy zanurzone w wodzie
©Chepko Danil/Fotolia

Haluksy (paluch koślawy) najczęściej powstają w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Skłonność do haluksów jest dziedziczna. Ich powstawaniu można zapobiegać poprzez noszenie wygodnych butów oraz regularne ćwiczenia stóp.

 

W zaawansowanej postaci paluch koślawy wymaga często operacji chirurgicznej.

Czym są haluksy

Haluks (paluch koślawy) to powszechne, szczególnie wśród kobiet, zwyrodnienie kości stóp. Stopa z haluksem wygląda tak, jakby paluch przesunięty był w stronę pozostałych palców, a kość śródstopia nadmiernie wystawała w przeciwnym kierunku. Skłonność do haluksów na ogół jest uwarunkowana genetycznie. Przyczyną haluksów może być też noszenie za małych butów.

 

Deformacja ta bywa przyczyną bólu stopy zarówno podczas chodzenia, jak i w spoczynku. Innymi dolegliwościami mogą być obrzęk i zaczerwienienie okolicy śródstopia. Na stopę z haluksem trudno jest dobrać buty, które nie będą za małe ani za duże i nie będą zwiększały dyskomfortu. Aby zatrzymać deformację stopy, można nosić specjalne wkładki lub obuwie ortopedyczne dla stóp z haluksem.

Ćwiczenia i wygodne buty pomagają zapobiegać haluksom

Haluksom można zapobiegać poprzez codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń stóp. Należy do nich np.:

  • podnoszenie i podrzucanie przedmiotów za pomocą palców stóp,
  • chwytanie w ten sam sposób szmatki lub ręcznika,
  • chodzenie po podłodze wyłącznie na palcach stóp, bez odrywania nóg od podłoża.

Takie ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej przez 10 minut dziennie.

 

Najważniejsze jest jednak noszenie wygodnego i dobrze dopasowanego do stopy obuwia. Optymalna wysokość obcasa to ok. 3-4 cm. Podczas przymierzania nowych butów należy zwrócić uwagę na to, czy można w nich swobodnie poruszać palcami. Warto przejść się w butach po sklepie i obserwować, czy nie uciskają one nadmiernie stopy. Buty na wyższym niż 6 cm obcasie należy przetestować także pod kątem stabilności i tego, na której części stopy spoczywa ciężar ciała. Ciężar ciała nie może w całości spoczywać na śródstopiu, w dobrze dopasowanych butach na obcasie ciężar ciała będzie rozłożony na całą stopę. Jeśli mamy spędzać w nich dużo czasu, np. w codziennej pracy, lepiej wybrać obcas słupek niż szpilkę, ponieważ jest on znacznie bardziej stabilny.


Więcej na temat pielęgnacja stóp obuwie
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30