Zmartwiona kobieta w dżinsach siedzi na wersalce
©Igor Mojzes/Fotolia

Wzdęcia i problemy trawienne mogą oznaczać raka jajnika

Zmartwiona kobieta w dżinsach siedzi na wersalce
©Igor Mojzes/Fotolia

Guz na jajniku jest trudny do wykrycia, bo długo nie daje objawów. Gdy jest zaawansowany, daje symptomy m.in. podobne do nieprawidłowego działania układu pokarmowego. Objawia się też problemami ginekologicznymi, w tym zaburzeniami miesiączkowania.

Pierwsze objawy raka jajnika – dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Guz na jajniku nie daje charakterystycznych objawów. Jeśli nie zostanie wykryty przypadkowo, może rozwinąć się i zaatakować też inne narządy, np. wątrobę albo jelita. Dlatego ważna jest profilaktyka, w tym wykonanie USG przezpochwowego i regularne wizyty u ginekologa. Wczesnymi symptomami choroby nowotworowej przydatków są:

  • ból miednicy,
  • ból brzucha,
  • wzrost obwodu brzucha,
  • szybkie odczuwanie pełności w trakcie jedzenia,
  • brak apetytu,
  • zwiększona potrzeba oddawania moczu,
  • wzdęcia,
  • długotrwająca niestrawność.

Trudno jednoznacznie stwierdzić na podstawie objawów, czy guz na jajniku zdążył się rozwinąć. W pierwszych fazach wzrostu symptomy bywają bagatelizowane. Dzieje się tak przez to, że nie są wyjątkowo uciążliwe i łatwo je doraźnie łagodzić.

Nudności i wymioty pojawiają się w późnym stadium raka jajnika

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być symptomami zaawansowanej choroby nowotworowej jajnika. Do wzdęć i bólów brzucha dochodzą nudności, zaparcia, wymioty, czasem biegunka. 1/3 chorych cierpi na wodobrzusze. Guz na jajniku powoduje uczucie ciężkości w jamie brzusznej i coraz mocniejszy ucisk. Okresowo występują też ataki bólu w miednicy. Dzieje się tak za sprawą skrętu szypuły guza, do którego dochodzi, gdy rak nie przekracza torebki guza. Nagłemu bólowi mogą towarzyszyć wymioty. Nowotwór przydatków może powodować także epizody nagłego parcia na pęcherz. Rzadko choroba objawia się krwawieniem z dróg rodnych i bolesnymi stosunkami, czasem występują zaburzenia miesiączkowania. Jeśli został zajęty splot nerwowy, guz na jajniku może powodować nerwobóle ud, okolicy kulszowej bądź ból w pachwinie. W bardzo zaawansowanym stadium widoczna jest radykalna zmiana wagi, a rysy twarzy ulegają wyostrzeniu.

Guzy jajnika wytwarzające hormony – wpływ na organizm

Niektóre guzy na jajniku, m.in. ziarniszczak i jądrzak, są zdolne do wytwarzania hormonów. Dają objawy spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Należą do nich:

  • nieregularne miesiączki,
  • plamienia u kobiet po menopauzie,

występowanie cech męskich, np. hirsutyzm, łysienie typu męskiego (od skroni).


 

Przeładuj

Doda o zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej: "Żniwa będą wśród najbiedniejszych"

zobacz 06:26