Kobieta w białej bieliźnie trzyma dłoń na brzuchu
©Jacek Chabraszewski/Fotolia

Chemioterapia i chirurgia w leczeniu nowotworu jajnika

Kobieta w białej bieliźnie trzyma dłoń na brzuchu
©Jacek Chabraszewski/Fotolia

Guzy jajnika są wykrywane przeważnie w zaawansowanym stadium, ponieważ nie dają charakterystycznych objawów. Żeby pokonać raka, trzeba przejść operację usunięcia przydatków, a czasem i macicy, i okolicznych węzłów chłonnych. Potem konieczna może być także terapia uzupełniająca.

 

Raka przydatków leczy się operacyjnie

Metoda chirurgicznego usunięcia problemu w przypadku guza jajnika to metoda podstawowa. U młodych kobiet i tych, które jeszcze nie rodziły, usuwa się chorą tkankę, starając się przy tym oszczędzić macicę i zdrowy jajnik. Jednak wówczas istnieje ryzyko nawrotu choroby i jej rozprzestrzenienia się. U kobiet po menopauzie wycinane są przydatki po obu stronach i część sieci większej (fartuch tłuszczowy wewnątrz jamy brzusznej), nawet jeśli nie jest objęta nowotworem.

 

Podczas zabiegu guzy jajnika są usuwane i poddawane badaniu histopatologicznemu. Pozwala to bardzo dokładnie określić rodzaj nowotworu. Jeśli nie ma możliwości całkowitego pozbycia się zmian rakowych, wycina się możliwie największą część i rozpoczyna leczenie uzupełniające w postaci chemio- albo radioterapii. Usunięcie jajników wiąże się z przyspieszoną menopauzą u kobiet, które jeszcze jej nie przechodziły. Brak przydatków nasila dolegliwości związane z przekwitaniem. Czasem w celu złagodzenia objawów można przyjmować środki hormonalne.

 

Chemioterapia i radioterapia w leczeniu wstępnym i uzupełniającym nowotworu jajnika

W trzecim i czwartym stadium raka jajnika chemioterapię przeprowadza się już przed leczeniem chirurgicznym. Ma ona na celu zmniejszenie zmian nowotworowych lub przynajmniej zahamowanie ich rozwoju. Wówczas jest mowa o tzw. zabiegu odroczonym. Po usunięciu chorych tkanek i narządów kurację chemią powtarza się. W pierwszym i drugim stopniu zaawansowania choroby chemioterapię stosuje się jako leczenie uzupełniające, czyli już po wycięciu nowotworu.

 

Kobieta przyjmuje leki cytostatyczne dożylnie, doustnie albo bezpośrednio do jamy brzusznej. Oprócz komórek nieprawidłowych cytostatyki atakują też zdrowe komórki, które mają zdolność szybkiego podziału. Dlatego osoby poddawane takiemu leczeniu tracą włosy, zmagają się z nudnościami i wymiotami oraz anemią. Radioterapia ma mniejszą skuteczność niż chemioterapia, ale uszkadza mniej zdrowych komórek. Z tego powodu bywa stosowana w niektórych przypadkach guzów jajników. W leczeniu paliatywnym objawy leczy się chirurgicznie. Żeby zapobiec namnażaniu komórek rakowych, hamuje się wydzielanie estrogenów.


Więcej na temat nowotwór ginekologia
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04