Chore paznokcie stopy
©muro/Fotolia

Grzybice skóry – leczenie na podstawie wyników badania mikologicznego

Chore paznokcie stopy
©muro/Fotolia

Grzybica skóry to choroba, którą można wyleczyć, dlatego nie należy zwlekać i leczyć się na własną rękę, lecz w przypadku zaobserwowania zmian, jak najszybciej udać się do lekarza.

Grzybica skóry – prawidłowa diagnoza

Żeby zdiagnozować grzybicę, należy wykonać badanie mikologiczne (pobiera się materiał ze zmienionych tkanek, a następnie wykonuje badanie bezpośrednie – pod mikroskopem i posiew – kontrolowany wzrost grzybów). Jeśli w okolicy zmienionego miejsca rosną włosy, często się je wyrywa i bada. W dniu badania nie należy myć miejsca, które podejrzewa się o zaatakowanie przez grzyby.

Grzybica skóry – leczenie

Leczenie grzybicy skóry można rozpocząć dopiero w momencie, gdy badanie mikologiczne potwierdzi chorobę. Wcześniejsze stosowanie maści czy innych leków może opóźnić postawienie właściwej diagnozy. Nie ma leków na grzybicę, działających na wszystkie rodzaje grzybów – dermatolog ustala indywidualną terapię leczenia. Jeśli grzybica dotyczy stóp lub paznokci, bardzo ważna jest częsta zmiana skarpet, rajstop, pończoch oraz dezynfekcja obuwia.

 

Istotna jest zmiana diety, spożywanie dużej ilości kasz, warzyw, kwaśnych owoców, np. grejpfrutów, ryb, mięsa – z wyjątkiem wieprzowiny oraz zastąpienie białego pieczywa pełnoziarnistym. Grzybicę leczy się między innymi za pomocą następujących leków: amfoterycyny B, ketokonazolu, oraz flukonazolu. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu zlikwidowania ogniska zakażenia lub usunięcia ropnia.

 

Żeby nie doszło do nawrotów grzybicy, należy zachować te same środki, które zaleca się przy profilaktyce choroby – chodzić na basenie w klapkach, mieć własny ręcznik itd.

 

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04