piękne stopy
Image by LifetimeStock.com

Przyczyny i objawy grzybicy paznokci

piękne stopy
Image by LifetimeStock.com

Grzybica paznokci najczęściej występuje na paznokciach stóp. Czasem jednak dotyka też ona paznokci dłoni. Objawy niezależnie od lokalizacji są podobne: płytka paznokciowa staje się zgrubiała, szara i rozdwaja się.

Jak można się zarazić grzybicą paznokci?

Grzybica paznokci często rozwija się jako następstwo grzybicy okolic paznokci: stóp i dłoni. Grzybicą najłatwiej jest się zarazić na basenach, w łaźniach i saunach – wszędzie tam, gdzie stopy i dłonie mają kontakt z wilgotną powierzchnią, której dotykały też inne osoby. Do zarażenia może też dojść wskutek korzystania z nieodkażonych przyrządów do manicure'u, z których wcześniej korzystała osoba z grzybicą. Grzybicą łatwo jest też zarazić się we własnym domu, od partnera lub dziecka. Z tego względu wskazane jest leczenie grzybicy u całej rodziny, nawet jeśli nie u wszystkich jej członków występują objawy.

Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci, jak każda inna, pojawia się często u osób o obniżonej odporności, cierpiących na cukrzycę, anemię, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne i otyłość. Zakażenia grzybicowe są częste także u osób, które przyjmują antybiotyki, sterydy lub są poddawane chemioterapii.

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Płytka paznokciowa objęta grzybicą staje się biała, szara, matowa, sztywnieje i rozdwaja się. Płytka staje się coraz grubsza, bardziej łamliwa. Jej kolor zmienia się na żółty, a potem brązowy. Palce w okolicy paznokcia swędzą, a pod wpływem dotyku bolą.

 

Jeśli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, zgłoś się do dermatologa. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym bardziej będzie ono skuteczne.


Więcej na temat pielęgnacja stóp
Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55