stopy i dłonie
Image by LifetimeStock.com

Leczenie grzybicy paznokci: leki przeciwgrzybiczne i higiena stóp

stopy i dłonie
Image by LifetimeStock.com

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Podstawą leczenia grzybicy paznokci jest przyjmowanie przeciwgrzybiczych środków doustnych. Nie mniej ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny stóp. Ponieważ leczenie grzybicy paznokci często jest nieskuteczne właśnie ze względu na nawroty grzybicy spowodowanie niestosowaniem się do tych zaleceń.

Jakie leki stosuje się w leczeniu grzybicy paznokci?

Im szybciej zgłosisz się do dermatologa, tym większe masz szanse na pozbycie się grzybicy paznokci. Grzybicę paznokci leczy się lekami przeciwgrzybiczymi do stosowania doustnego, które hamują syntezę ergosterolu, który buduje błonę komórkową grzyba. Często przepisywanymi lekami są terbinafina i itrakonazol. Początkowo zmiany mogą być niezauważalne, ponieważ płytka paznokcia odrasta wolno. Zdrowa płytka pojawi się dopiero po kilku miesiącach od zakończenia leczenia. Pomocniczo stosuje się preparaty do stosowania zewnętrznego, np. specjalne lakiery do paznokci. Niezwykle ważne jest przestrzeganie podczas leczenia zasad higieny. Dzięki temu uda się uniknąć nawrotów grzybicy, które mogą nastąpić jeszcze zanim płytka paznokciowa zdąży się całkowicie odnowić.

Jakich zasad higieny przestrzegać, żeby grzybica paznokci nie wracała?

Aby grzybica paznokci nie wracała, zaopatrz się w papierowy jednorazowy ręcznik. Po myciu stóp osuszaj je dokładnie ręcznikiem. Przez pewien czas po myciu nie zakładaj skarpet ani butów, niech stopy doschną. Wyrzuć noszone wcześniej skarpetki i rajstopy. Zdezynfekuj buty. Preparat do dezynfekcji to 10% roztwór formaliny lub 1% roztwór chinksyzolu. Oba preparaty możesz kupić w aptece. Dezynfekcja polega na umieszczeniu butów i naczynia lub gazy nasączonej preparatem w szczelnym worku na 18 godzin. Następnie buty trzeba przez jeden dzień wietrzyć. Po tym zabiegu konieczne jest czasem czyszczenie butów preparatami do czyszczenia i konserwacji obuwia.

Grzybica paznokci – lepiej zapobiegać niż leczyć

Żeby grzybica nie wracała, należy nosić wygodne i przewiewne obuwie oraz skarpety z bawełny lub wełny. Na basen oraz pod prysznic w hotelach należy chodzić w klapkach. Nie należy też nosić przemoczonych, przepoconych butów i skarpet.

 

Po kąpieli stopy trzeba dokładnie suszyć i stosować przeciwgrzybiczą zasypkę do stóp, która jest dostępna w aptekach i sklepach kosmetycznych.


Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47