Kobieta z bólem kręgosłupa
© drubig-photo/Fotolia.com

Jak rozpoznać i leczyć gruźlicę kości?

Kobieta z bólem kręgosłupa
© drubig-photo/Fotolia.com

Gruźlica kości powstaje na skutek rozsiania się prątków gruźlicy przez krew z płuc i węzłów chłonnych przy oskrzelach. Wywołuje ją prątek gruźlicy bydlęcy lub ludzki. Gruźlica kości najczęściej dotyka kręgosłupa, stawów: kolanowych, biodrowych, kości śródstopia i śródręcza, a także paliczków. Gruźlica pozapłucna nie jest zaraźliwa.

Co powoduje gruźlicę kości?

Gruźlica dotyka osoby z obniżoną odpornością, to znaczy chorych na AIDS, alkoholików, narkomanów, osoby niedożywione i te, które przyjmują leki immunosupresyjne podawane po przeszczepie. Ryzyko zachorowania na gruźlicę jest wyższe u osób, które przyjmują kortykosteroidy, a także u osób z cukrzycą i pylicą.

Jakie są objawy gruźlicy kości?

W początkowym okresie gruźlica kości może nie dawać żadnych objawów. Później pojawia się stan podgorączkowy i potliwość. Towarzyszy im osłabienie i utrata wagi. Dodatkowo występuje niedokrwistość, a skóra może być blada. Powiększają się węzły chłonne, a w nocy pojawiają się bóle przy gośćcu stawowym. Mogą także wystąpić ropnie bez stanu zapalnego. Zazwyczaj choroba dotyka jednej kości lub kręgosłupa. W przypadku kręgosłupa objawia się dodatkowo nerwobólami międzyżebrowymi, lumbago i rwą kulszową.

Na czym polega leczenie gruźlicy kości?

Gruźlicę kości rozpoznaje się po przeprowadzeniu badań histopatologicznych, laboratoryjnych i radiologicznych. Największą pewność dają badania mikroskopowe, które stwierdzają obecność prątków gruźlicy, i hodowla – posiew na mikrobiologicznych pożywkach, dzięki czemu bakterie mnożą się i można je zaobserwować pod mikroskopem. Próbki tkanki do badania pobiera się z płynu mózgowo-rdzeniowego, gdy gruźlica dotyka kręgosłupa, i ze szpiku kostnego, gdy gruźlica dotyka innych kości. Sprawdza się też, czy prątki dotknęły płuc, nerek i układu pokarmowego.

 

Leczenie gruźlicy kości jest skuteczne, nie jest ona nieuleczalna. Gdy przeprowadza się leczenie operacyjne, stosuje się leki przeciwprątkowe, wycina się ogniska gruźlicy z kości, a także prowadzi się leczenie ogólne i ortopedyczne. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, są to głównie leki przeciwgruźlicze, które zmniejszają ilość prątków w organizmie, i leki, które mają zapobiec uodpornieniu się bakterii na te leki. Po wyleczeniu podaje się leki, które mają zapobiec nawrotowi choroby, czyli takie, które zniszczą bakterie pozostałe w organizmie (nawet te w stanie uśpienia). W większości przypadków leczenie gruźlicy kości zakończone jest sukcesem, a nawroty choroby pojawiają się rzadko.


Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00