Ból w klatce piersiowej
© wckiw/Fotolia.com

Grasiczak: nowotwór, który rzadko daje objawy

Ból w klatce piersiowej
© wckiw/Fotolia.com

Grasiczak, czyli rak grasicy, to nowotwór, który przez długi czas może się rozwijać niezdiagnozowany. Z reguły nie daje wyraźnych objawów, a do jego wykrycia dochodzi przypadkowo. Leczy się go operacyjnie, za pomocą radioterapii i chemioterapii.

 

Grasiczak to bardzo rzadki rodzaj nowotworu złośliwego. Występuje najczęściej pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

Co to jest grasica?

Grasica to gruczoł, który znajduje się w śródpiersiu, zaraz za mostkiem. Grasica produkuje hormony stymulujące kształtowanie się limfocytów, czyli białych krwinek odpowiedzialnych za ludzką odporność. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest grasica, gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje, ponieważ waży ona od kilku do kilkunastu gramów i jest narządem stopniowo zanikającym z wiekiem. Może się jednak zdarzyć, że grasica nie zaniknie, a nawet urośnie. Przerost grasicy wiąże się często z miastenią, czyli chorobą autoimmunologiczną prowadzącą do osłabienia mięśni. Przyczyną przerostu grasicy mogą być także nadczynność tarczycy, toczeń układowy i niedokrwistość aplastyczna. Najgroźniejszy jest jednak nowotwór grasicy, czyli grasiczak.

Objawy raka grasicy: kaszel, ból w piersiach, obrzęki

Objawy grasiczaka nie są typowe i mogą być mylone z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym (reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy). Czasami grasiczak nie daje żadnych objawów. Do wykrycia tego nowotworu dochodzi najczęściej przypadkowo, podczas badania RTG klatki piersiowej w związku z inną chorobą.

 

Najczęstsze objawy raka grasicy to:

  • Uciążliwy kaszel,
  • Ból w klatce piersiowej,
  • Uczucie zwężenia dróg oddechowych,
  • Duszności, problemy z oddychaniem,
  • Obrzęki szyi i twarzy.

Leczenie grasiczaka: operacja, radioterapia, chemioterapia

W przypadku raka grasicy najczęściej przeprowadza się zabieg operacyjny polegający na usunięciu guza. Za pomocą operacji można całkowicie usunąć złośliwą zmianę lub, jeśli to niemożliwe, doprowadzić do jej zmniejszenia. Jeśli nowotwór nie został usunięty w całości, pacjent zostaje poddany radioterapii i chemioterapii. W przypadku grasiczaka rzadko dochodzi do przerzutów, a rokowania w przypadku leczenia są w reguły pozytywne.


Więcej na temat nowotwór
Przeładuj

Tamara Arciuch o krytyce jurorów w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"! Kto jest najostrzejszy? "To zależy od występu..."

zobacz 01:19