Kobieta z okiem pod lupą
©mariesacha/Fotolia

Gradówka na oku: twardy guzek na powiece

Kobieta z okiem pod lupą
©mariesacha/Fotolia

Gradówka powstaje gdy ujście któregoś z gruczołów Meiboma jest niedrożne. Na powiece tworzy się wtedy guzek. Nie boli on, a skórę nad nim można bez problemu przesuwać. Leczenie gradówki polega na odblokowaniu zatkanego ujścia gruczołu. Jeśli to się nie powiedzie, konieczny może być zabieg chirurgiczny.

Niedrożność jednego z gruczołów na powiece powoduje gradówkę

Gruczoły tarczkowe (inaczej gruczoły Meiboma) znajdują się na powiekach i pełnią bardzo ważną funkcję. Wytwarzana przez nie wydzielina odpowiada za szczelność powiek po zamknięciu, prawidłową budowę filmu łzowego i ochronę przed wysuszeniem oka. Niekiedy ujście jednego z tych gruczołów zostaje zablokowane przez np. martwy naskórek czy zbyt gęstą wydzielinę. Wówczas na powiece tworzy się guzek – gradówka. Zawiera on ropno-krwawą wydzielinę i gdy wytworzy się w nim stan zapalny, może zacząć boleć. Gradówka na oku powstaje czasem także jako powikłanie po jęczmieniu. Pojawieniu się gradówki sprzyjają też łojotokowe zapalenie skóry i trądzik różowaty.

Gradówka na oku rozwija się od zgrubienia, do sporego, twardego guzka

Gdy ujście gruczołu zostanie zablokowane, wewnątrz gromadzi się wydzielina. Może to powodować stan zapalny i skutkować zaczerwienieniem i opuchlizną w tym miejscu, ale często guzek nie jest bolesny. Charakterystyczne dla gradówki jest to, że można bez przeszkód przesuwać skórę, pod którą się znajduje.

Leczenie samodzielne i leczenie specjalistyczne, czyli jak pozbyć się gradówki

Gradówka na oku wymaga odblokowania ujścia gruczołu tarczkowego. Pomagają w tym ciepłe i suche okłady na chore miejsce i delikatne masaże. Czasem guzek zniknie sam, a czasem pęknie. Podczas masowania gradówki bardzo ważne jest zachowanie higieny, by nie dopuścić do infekcji bakteryjnej. Ręce powinny być umyte, a sam masaż należy wykonywać z użyciem jałowego gazika. Samodzielne próby pozbycia się gradówki nie powinny trwać dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli po tym czasie guzek nie zniknął, a wręcz wywołuje kolejne objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Pierwszym krokiem jest stosowanie przepisanych leków – antybiotyków i sterydów. Jeśli nie jest to skuteczne, konieczna jest interwencja chirurga. Gradówkę się nacina i wydłubuje zawartość guzka specjalnym przyrządem, by uniemożliwić jej odrośnięcie. Na ranę podawany jest antybiotyk, a następnie oko się opatruje.

 

Przeładuj

Mikołaj Roznerski nie spędził walentynek z Adrianą Kalską! Nad ich związkiem zawisły czarne chmury?

zobacz 00:25