Ciężarna kobieta z gorączką
©3dvin/Fotolia

Jak bez leków obniżyć gorączkę w ciąży? Ochładzanie ciała i herbata z kwiatu lipy

Ciężarna kobieta z gorączką
©3dvin/Fotolia

W czasie ciąży lepiej nie przyjmować leków. Dlatego ciężarne, które mają gorączkę, mogą obniżyć je bezpiecznymi domowymi sposobami.

 

Gorączka to temperatura powyżej 38°C i wymaga ona interwencji. Aby obniżyć ciepłotę ciała, należy schłodzić się letnią wodą w kąpieli czy prysznicu bądź okładami. Gorączkę pomoże zwalczyć też herbata z lipy. Gdy nie ma innego wyjścia, można zażyć leki przeciwgorączkowe, ale trzeba wziąć pod uwagę, jakie specyfiki są dozwolone w którym momencie ciąży.

Okłady i kąpiel lub prysznic zwalczają gorączkę w ciąży

Za gorączkę uważa się temperaturę wyższą niż 38°C. Aby skutecznie zmniejszyć ciepłotę ciała i nie spowodować szoku, należy wziąć kąpiel lub prysznic, używając letniej wody. Temperatura wody powinna być tylko nieco niższa od temperatury ciała, około 1 do 2 stopni. Bardzo zimna woda dałaby odwrotny efekt – nie tylko nie pokonałaby gorączki, ale mogłaby doprowadzić do jej wzrostu. Gorączka w ciąży może zostać obniżona także dzięki chłodzącym okładom. W tym celu wykorzystuje się zmoczone w chłodnej wodzie ręczniki lub specjalne plastry chłodzące. Wystarczy umieścić okład na czole i skroniach albo na karku. Jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, dopuszczalna na każdym etapie ciąży.

Zioła i leki w leczeniu gorączki

Niektóre zioła są w trakcie ciąży niewskazane, a inne wręcz niebezpieczne, ale są też takie, które można w tym okresie stosować bezpiecznie, a nawet z pożytkiem. Do obniżenia gorączki w ciąży służą napary z kwiatu lipy albo z czarnego bzu. Lipa ma dodatkowo działanie wyciszające i działa przeciwzapalnie. Przeciwzapalnie i pozytywnie na układ pokarmowy działa też herbatka z czarnego bzu. Natomiast leki nie zawsze są bezpieczne dla ciężarnych. W trakcie ciąży absolutnie zakazana jest aspiryna, zatem jeśli zachodzi potrzeba obniżenia temperatury i zredukowania bólu, należy wybrać inny specyfik, w zależności od etapu ciąży. W pierwszym trymestrze dozwolony jest paracetamol, ale wyłącznie bez dodatków i w dawce nie większej niż 1000 miligramów dziennie (2 tabletki) przez 3 dni. Można go stosować tylko w przypadkach, gdy inne metody obniżenia temperatury zawiodą. W kolejnych trymestrach paracetamol jest dozwolony w większych dawkach, ponieważ nie powoduje tak dużego zagrożenia dla rozwoju dziecka, jak w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Na początku ciąży po konsultacji z lekarzem można stosować również ibuprofen, ale z kolei jest on zakazany w ostatnim trymestrze ciąży. Może wówczas wpływać na rozwój dziecka, wydłużać poród, zwiększać ryzyko krwawienia u rodzącej i płodu, a także powodować obrzęki.

 

Więcej na temat ciąża przeziębienie
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22