Młody mężczyzna bez koszulki stoi okryty ręcznikiem.
©brainsil/Fotolia.com

Ginekomastia u dzieci, chłopców i mężczyzn: objawy, przyczyny, leczenie i operacja

Młody mężczyzna bez koszulki stoi okryty ręcznikiem.
©brainsil/Fotolia.com

Rozrost tkanki piersi u mężczyzn może być fizjologiczny u noworodków i w okresie dojrzewania. Ginekomastia u innym wieku może być skutkiem nadwagi i otyłości lub objawem poważnych chorób. Leczenie ginekomastii powinno być przyczynowo-objawowe. Często stosuje się metodę chirurgiczną.

 

Ginekomastia to zjawisko powiększenia się piersi u przedstawicieli płci męskiej w różnym wieku. Pierś może stać się wystająca, może przybrać wygląd piersi kobiecej. Powstaje na skutek rozrostu tkanek gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej.

 

Przyczyny ginekomastii: choroby powodujące rozrost piersi u mężczyzn

 

Najczęstsze przyczyny ginekomastii to otyłość oraz nadmiar prolaktyny. Zjawisko rozrostu piersi u płci męskiej jest fizjologiczne u noworodków (powinno zaniknąć między 4. a 5. tygodniem życia) oraz w wieku dojrzewania (także jest stanem przejściowym, zanika u 90 procent dotkniętych nią osób).

 

Nadmiar prolaktyny powodujący ginekomastię może być efektem guza przysadki mózgowej. Należy podjąć diagnostykę w tym kierunku zwłaszcza wtedy, gdy występuje ginekomastia u dzieci oraz młodych mężczyzn.

 

Inne przyczyny ginekomastii to:

  • nadczynność tarczycy,
  • zbyt duża wrażliwość gruczołu sutkowego na żeńskie hormony płciowe,
  • guzy produkujące hormony (także poza przysadką mózgową),
  • przewlekła niewydolność nerek,
  • marskość wątroby,
  • rak jądra lub prostaty,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z arytmią, chorób układu krążenia, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przeciwlękowych i przeciwgrzybiczych.

 

U niektórych ginekomastia pojawia się w okresie andropauzy, czyli gdy produkcja męskich hormonów płciowych jest zmniejszona. W tym czasie rośnie też podatność na działanie estrogenów, co może przyczyniać się do rozrostu tkanki piersiowej.

 

Leczenie ginekomastii: odchudzanie, hormony, metoda chirurgiczna

 

W przypadku ginekomastii spowodowanej wyłącznie otyłością najprostszą metodą leczenia jest dieta odchudzająca w połączeniu z programem ćwiczeń. Redukcja tkanki tłuszczowej obejmuje także piersi, które dzięki temu zmniejszają się.

 

Gdy wiadomo, że przyczyną ginekomastii są zaburzenia hormonalne, należy spróbować określić ich przyczynę i ją wyeliminować. Jeśli nie jest to możliwe, podaje się blokery estrogenów oraz testosteron bądź jego pochodne, a także leki zapobiegające przekształcaniu androgenów w żeńskie hormony płciowe. Oprócz tego warto wykluczyć z diety soję i zwiększyć spożycie produktów bogatych w cynk oraz tłuszcze nienasycone.

 

Niemożność określenia przyczyny ginekomastii oraz nieskuteczność innych metod leczenia sprawia, że sięga się po metodę chirurgiczną. Wycięcie nadmiaru tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej oraz zbędnej skóry odbywa się pod narkozą. Usuwający ginekomastię zabieg można wykonać w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego – wówczas jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Operacja przeprowadzana prywatnie kosztuje od około 1500 do 10000 złotych, średnio około 4300 złotych.

 

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są otyłość, choroby serca oraz choroby sutka, np. rak piersi u mężczyzn. Operacji nie przeprowadza się też u osób zażywających sterydy (anaboliki).

Więcej na temat hormony choroby tarczycy
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17