marynarka i krawat
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn

marynarka i krawat
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Ginekomastia polega na zwiększeniu tkanki gruczołowej piersi. Przyczyn powiększonych piersi u mężczyzn jest mnóstwo: mogą je wywołać leki, piwo, choroby, takie jak marskość wątroby, guzy jądra, nowotwory, a także zaburzenia hormonów: hipogonadyzm, andropauza (niedobór hormonów męskich), hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu przysadki). Ważne jest odróżnienie ginekomastii od steatomastii – powiększenia piersi spowodowanego otyłością (w pierwszym przypadku tkanka jest twarda, w drugim miękka).

Ginekomastia – diagnoza

Lekarz może postawić diagnozę na podstawie wywiadu (należy opowiedzieć o przebytych chorobach i zażywanych lekach). Ginekomastię można potwierdzić na podstawie badania laboratoryjnego (oznacza się liczbę poszczególnych hormonów płciowych). Ginekomastię mogą wywoływać nowotwory, dlatego w niektórych przypadkach wykonuje się także mammografię (badanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich), ultrasonografię (badanie przy użyciu fal akustycznych), biopsję (pobranie materiału do badań za pomocą igły lub przez wycięcie kawałka tkanki).

Wyeliminowanie przyczyny ginekomastii

Jeśli lekarz dojdzie do wniosku, że podłożem ginekomastii są lekarstwa o dużej dawce estrogenów (żeńskiego hormonu płciowego), zleci zażywanie substytutu. W przypadku otyłości należy w pierwszej kolejności zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

Ćwiczenia na pozbycie się powiększonych piersi u mężczyzn

Nieinwazyjne sposoby pozbycia się ginekomastii powinny być wypróbowane jako pierwsze. Najlepszy efekt dają ćwiczenia aerobowe (spalające tłuszcz) w połączeniu z siłowymi (formującymi mięśnie). Najlepiej zacząć od 30 minut ćwiczeń 3-5 razy w tygodniu, np. spacerów, biegania, jazdy na rowerze.

Dieta na pozbycie się biustu u mężczyzn

W walce z ginekomastią należy jeść produkty bogate w cynk, ziarna sezamu, nasiona dyni, orzeszki ziemne, ostrygi. Dużo cynku zawiera mięso wołowe, wątróbka cielęca oraz jagnięcina. Jeśli chodzi o owoce, to mężczyźni z powiększonymi piersiami powinni spożywać przede wszystkim arbuzy. Poziom testosteronu pomagają podwyższyć zdrowe tłuszcze nienasycone, zawarte przede wszystkim w rybach i orzechach. Unikać należy soi i produktów przetworzonych.

Leczenie ginekomastii hormonami

Jeśli ginekomastia spowodowana jest wahaniem hormonów, zleca się podanie domięśniowo testosteronu lub miejscowo maści dwuhydrotestosteronu. W celu zmniejszenia piersi u mężczyzn stosuje się również leki doustne, podając tamoksyfen (związek o działaniu antyestrogenowym) oraz leki hamujące działanie aromatazy (enzymu odpowiedzialnego za przekształcenie męskich hormonów w żeńskie).

Operacja na usunięcie ginekomastii

W niektórych przypadkach ginekomastii lekarz stwierdza konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego. Operacja polega na usunięciu tkanki tłuszczowej i gruczołowej piersi. Zdarza się, że usuwając operacyjnie ginekomastię, konieczne jest usunięcie nadmiaru skóry. Operację przeprowadza się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Zabieg usunięcia ginekomastii trwa przeciętnie półtorej godziny. W przypadku niektórych osób zdarza się, że na czas około jednego roku tracą czucie w brodawce. Po chirurgicznym pozbyciu się powiększonych piersi, należy zostać na obserwacji w szpitalu przez dobę. Operacja jest refundowana przez NFZ. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: otyłość, nadużywanie alkoholu i niektórych leków, np. anabolików (potocznie zwanych sterydami).


Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48