kobieta leży na łóżku
Image by LifetimeStock.com

Zastosowanie gencjany – odkażanie brodawek i pleśniawek, rozjaśnianie włosów

kobieta leży na łóżku
Image by LifetimeStock.com

Gencjana to substancja wykorzystywana głównie do odkażania. Mamy, które karmią piersią i mają podrażnione brodawki mogą je nią smarować, aby przyspieszyć gojenie. Roztworem gencjany z wodą odkaża się także buzię dziecka, które ma pleśniawki.

 

Ciekawym zastosowaniem gencjany jest także to, że barwi ona blond włosy na popielate odcienie i zapobiega powstawaniu żółtych refleksów.

Gencjana na pleśniawki

Pleśniawki, czyli infekcja jamy ustnej wywołana grzybem - drożdżakiem, przyjmują formę białych plamek, które swoim wyglądem przypominają ścięte mleko. Czasem plamki łączą się, zlewają i tworzą warstwę grzyba.

 

Jeśli pleśniawki pojawią się w jamie ustnej dziecka należy posmarować je 1% wodnym roztworem fioletu gencjanowego. Najłatwiej zrobić to zakładając rękawiczkę i owijając sobie palec gazikiem. Następnie należy nasączyć gazik roztworem gencjany i smarować jamę ustną dziecka. Nie należy szczególnie przejmować się tym, że buzia dziecka wygląda mało estetycznie – ważne, że sposób jest skuteczny i nie kosztuje zbyt wiele.

Gencjana na brodawki

Jeśli dziecko podczas karmienia piersią rani brodawki, gencjana może stanowić remedium. Smarowanie brodawek roztworem wodnym gencjany osusza je i tym samym prowadzi do gojenia się ran. Oczywiście nie jest to sposób, który całkowicie wyeliminuje problem – jeśli rany wynikają ze złej techniki ssania piersi przez dziecko, najważniejsze będzie zmienienie sposobu przystawiania dziecka do piersi.

Gencjana na włosy

Gencjana (a raczej jej wodny roztwór) przydaje się nie tylko młodym mamom. Jej zastosowanie powinny poznać także blondynki zmagające się z niechcianymi żółtymi refleksami. Jeśli włosy żółkną, warto raz na jakiś czas zastosować płukankę z gencjany. Nie zafarbuje ona włosów, a nada im chłodny, popielaty odcień.

 

Z roztworem gencjany na włosach należy jednak uważać. Mimo że to nie jest trwały efekt i zabieg trzeba powtarzać, należy ostrożnie obchodzić się z gencjaną, aby nie zafarbować włosów na fioletowo. Skutecznym sposobem jest wlanie do miski wody i dodanie do niej gencjany przy użyciu nitki makaronu – już niewielka ilość zabarwi wodę, która nada włosom pożądany odcień. Warto jednak pamiętać, że gencjana może wysuszać włosy, więc należy szczególnie zadbać o nawilżenie włosa.


Więcej na temat włosy opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31