lekarz-z-sonda-do-wykonywania-gastroskopii
©Robert Przybysz/Fotolia.com

Gastroskopia, czyli skuteczne rozpoznanie przyczyny krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego

lekarz-z-sonda-do-wykonywania-gastroskopii
©Robert Przybysz/Fotolia.com

Gastroskopia przeprowadzana jest przy użyciu endoskopu, czyli rurki wprowadzanej do górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Umożliwia wykrycie źródła krwawień oraz zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości, takich jak zgaga, bolesne połykanie i bóle nadbrzusza.

Gastroskopia jest badaniem diagnostycznym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonuje się ją w przypadku podejrzewania chorób przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Jednym z celów badania jest wykrycie źródła krwawienia z przewodu pokarmowego.

Gastroskopia – na czym polega?

Gastroskopia jest endoskopowym badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Polega na wprowadzeniu przez jamę ustną do przewodu pokarmowego specjalnego endoskopu, który na końcu wyposażony jest w kamerkę umożliwiającą wyświetlenie na monitorze badanych narządów. Celem gastroskopii jest pobranie wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego, które następnie zostają poddane ocenie histopatologicznej. Umożliwia to wykrycie ewentualnych zmian i chorób przełyku, żołądka lub dwunastnicy oraz określenie stopnia zaawansowania schorzenia. Gastroskopia może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, jednak znieczulenie do tego badania nie jest obowiązkowo wymagane. W trakcie jej wykonywania badany ułożony jest na lewym boku, a górna połowa ciała powinna być lekko uniesiona. Endoskop o średnicy około 1 cm wprowadzany jest przez ustnik do jamy ustnej, a następnie przechodzi przez gardło i dostaje się do odcinka, który poddawany jest badaniu. Gastroskopia trwa od kilku do kilkunastu minut.

Wskazania do przeprowadzenia gastroskopii

Jednym z podstawowych wskazań do przeprowadzenia gastroskopii jest krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonanie badania umożliwia wykrycie miejsca krwawienia. Do jego objawów zalicza się:

 • krwiste wymioty – ich źródłem jest najczęściej krwawienie z przełyku lub masywne krwotoki z żołądka,
 • fusowate wymioty – swoim wyglądem przypominają fusy od kawy,
 • smoliste, czarne stolce,
 • niedokrwistość,
 • bladość skóry,
 • bóle i zawroty głowy oraz mroczki przed oczami – występują przy znacznej ilości utraconej krwi.

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego może być spowodowane licznymi chorobami. Wśród nich wymienia się: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, owrzodzenie przełyku, nowotwory żołądka lub przełyku, tętniak w aorcie oraz krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia gastroskopii są:

 • trudności w połykaniu,
 • zgaga,
 • nawracające wymioty,
 • częste bóle nadbrzusza,
 • nagła utrata masy ciała o nieznanej przyczynie.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Przed zakwalifikowaniem pacjenta do gastroskopii lekarz prowadzący przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz laboratoryjne (m.in. morfologia). Na co najmniej 8 godzin przed badaniem nie należy nic pić oraz jeść, natomiast na 4 godziny przed przeciwwskazane jest również palenie papierosów oraz żucie gumy. Osoby, które stale przyjmują leki, np. związane z nadciśnieniem tętniczym czy chorobami serca mogą zażyć normalną dawkę preparatu i popić ją niewielką ilością wody. W przypadku zażywania leków obniżających krzepliwość krwi konieczne jest ich odstawienie i zastosowanie zamiennika, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36