kobieta poddająca się zabiegowi terapii światłem
©freepeoplea/Fotolia

Fotodynamika – nadzieja dla chorych na raka

kobieta poddająca się zabiegowi terapii światłem
©freepeoplea/Fotolia

Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku.

Zalety fotodynamiki

Fotodynamika oddziałuje na cały organizm, ale niszczy jedynie komórki uszkodzone. Fotodynamika nie powoduje okaleczenia, blizn, właściwie nie ma skutków ubocznych. Pojawić może się jedynie niewielkie zaczerwienienie, obrzęk, które przechodzą samoistnie.

Fotodynamika – leczenie

Cały czas trwają badania nad możliwością wykorzystania fotodynamiki w leczeniu nowotworów. Lekarze są zgodni co do tego, że fotodynamika ma ogromny potencjał. Niektórzy mówią o skuteczności fotodynamiki w leczeniu zmian przednowtoworowych, inni piszą o efektywności leczenia nawet w zaawansowanym stadium choroby. Mówi się także o leczeniu paliatywnym (objawowym) – łagodzeniu objawów, poprawieniu jakości życia. Terapię fotodynamiczną stosuje się w leczeniu zmian powierzchniowych komórek nowotworowych w jamie ustnej, przełyku, wątrobie, pęcherzu, narządach rodnych. W zależności od stadium choroby, fotodynamika może być stosowana jako oddzielna metoda leczenia lub wspomagająco przy chemioterapii, hormonoterapii i leczeniu biologicznym.

Fotodynamika – przeciwwskazania

Za pomocą fotodynamiki nie mogą być leczone kobiety w ciąży. Wykorzystanie systemowej metody leczenia (oddziaływania nie tylko na zmienione miejsce, lecz na cały organizm), należy skonsultować z lekarzem w przypadku nowotworów wątroby i nerek.


Więcej na temat nowotwór badania diagnostyczne
Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11