Starsza kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za bolącą szyję.
©Picture-Factory/Fotolia.com

Dystonia szyjna – nieprawidłowe ustawienie głowy spowodowane skurczem mięśni

Starsza kobieta siedzi na kanapie i trzyma się za bolącą szyję.
©Picture-Factory/Fotolia.com

Dystonia szyjna, znana również pod nazwą kręczu szyi, należy do dystonii ogniskowych. W przebiegu choroby dochodzi do nieprawidłowego ułożenia głowy, wskutek skręcenia jej na bok, zgięcia do tyłu bądź do przodu.

 

Dystonia jest chorobą układu nerwowego polegającą na zaburzeniach ruchowych. U osoby chorej dochodzi do mimowolnych skurczów określonych partii mięśniowych. Istnieje kilka rodzajów dystonii różniących się przyczyną powstania, lokalizacją objawów oraz wiekiem, w jakim choroba się ujawniła.

Dystonia szyjna

Jednym z częściej pojawiających się rodzajem dystonii jest dystonia szyjna, określana również kręczem szyi. Zaliczana jest do dystonii ogniskowych, czyli zajmujących tylko jeden lub kilka blisko ze sobą sąsiadujących mięśni. Dystonia szyjna obejmuje mięśnie szyi oraz karku i skutkuje wadliwym ustawieniem głowy. Może prowadzić do skrętu głowy w jedną stronę, zgięcia głowy do tyłu, do przodu lub do boku. Rozpoznawane są również postacie mieszane. Objawem, który niekiedy towarzyszy chorobie, jest drżenie lub potrząsanie głową.

Przyczyny kręczu szyi

Większość przypadków dystonii szyjnej ma nierozpoznaną przyczynę. Rozróżnia się dwa rodzaje kręczu szyi, czyli wrodzony i nabyty. Dystonia szyjna wrodzona typu mięśniowego rozwija się często wskutek okołoporodowego urazu części szyjnej. Istnieje również typ kostny, który jest skutkiem wad rozwojowych powstających w obrębie kośćca. Dystonia szyjna nabyta często jest wynikiem stanów zapalnych, między innymi zapalenia węzłów chłonnych szyi czy zapalenia migdałków.

Metody leczenia dystonii

Całkowite wyleczenie dystonii na razie nie jest możliwe. Znane są jedynie sposoby pozwalające na łagodzenie objawów choroby. Wśród dostępnych metod wyróżnia się leczenie farmakologiczne z zastosowaniem toksyny botulinowej lub zabieg chirurgiczny.

Leczenie doustne

Leki doustne są skuteczne jedynie u niektórych pacjentów i muszą być przyjmowane w sposób systematyczny i ciągły. Wyróżnia się leki wpływające na:

  • neuroprzekaźniki, które regulują przepływ informacji w mózgu,
  • zmniejszenie napięcia skurczonych wskutek choroby mięśni,
  • zmniejszenie drżenia,
  • redukcję kurczy mięśniowych.

Leczenie toksyną botulinową

Od ponad dwudziestu lat w leczeniu kręczu karku oraz innych rodzajów dystonii stosuje się toksynę botulinową. Jest to białkowa substancja, którą produkują bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa nazywana również jadem kiełbasianym jest jedną z silniejszych neurotoksyn, która powoduje osłabienie siły mięśniowej. Spożycie jadu kiełbasianego wskutek zarażenia nim żywności prowadzi do silnych zatruć. Jednak podanie domięśniowe preparatu przygotowanego z toksyny botulinowej w odpowiedni sposób nie powoduje zatrucia, a działa jedynie miejscowo przyczyniając się do spadku napięcia mięśniowego.

Leczenie operacyjne

Pacjenci cierpiący na ciężkie postaci dystonii oporne na inne metody leczenia mogą zostać poddani leczeniu chirurgicznemu. W przypadku dystonii szyjnej zabieg operacyjny polega na wybiórczej denerwacji. 

 

Więcej na temat kręgosłup operacje
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43