Środki nasenne
© Monkey Business/Fotolia.com

Brak leków w aptekach - gdzie sprawdzić dostępność lekarstw?

Środki nasenne
© Monkey Business/Fotolia.com

Niektóre popularne leki nie są dostępne w aptekach. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę 341 leków, które są trudno dostępne. Gdzie można kupić te leki? Dostępność leków możemy sprawdzić na portalach internetowych oraz na infolinii NFZ. A co zrobić w sytuacji, kiedy Twoje leki nie są dostępne?

Brak leków w aptekach - których leków brakuje?

Problem braku dostępności leków skupia się na często stosowanych preparatach. W asortymencie większości aptek brakuje medykamentów na popularne choroby, takie jak:

Brakować może także leków opartych na insulinie, a także farmaceutyków na padaczkę i zakrzepy. Na liście znajdują się również szczepionki, m.in.: odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec i krztusiec.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w aptekach może brakować aż 341 rodzajów leków. Na liście znalazły się leki, których nie ma w przynajmniej 5% aptek w danym województwie. 

Jak sprawdzić gdzie są dostępne leki?

Dostępność leków można sprawdzić przez portale internetowe lub specjalną infolinię NFZ. Telefoniczna informacja pacjenta działa od 15 lipca 2019 roku pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Pracownicy NFZ i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące dostępności leków i proponowanych zamienników.

Istnieje również kilka stron internetowych z bazą zapasów wybranych aptek. Wystarczy wskazać adres pod którym mieszkamy i określić jakich leków potrzebujemy, aby znaleźć najbliższą aptekę, w której są one dostępne. Przez niektóre portale możemy również zarezerwować wybrane lekarstwa. Najpopularniejsze witryny, w których można sprawdzić dostępność lekarstw to ktomalek.pl oraz gdziepolek.pl.

Co zrobić kiedy w aptece nie ma naszego leku?

Na szczęście istnieje kilka sposobów, które poratują nas podczas kryzysu lekowego. W aptekach dostępne są zamienniki leków z praktycznie tym samym składem, tylko inną nazwą. W aptekach będzie również można kupić mniejsze opakowania leków o słabej dostępności, jeśli ktoś nie może lub nie chce skorzystać z zamiennika.

 

 

Więcej na temat zdrowie choroba
Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08