kobieta na rowerze
Pixabay/marcisim/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak złagodzić oparzenia słoneczne domowym sposobem?

kobieta na rowerze
Pixabay/marcisim/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Nieumiejętne korzystanie ze słońca może zakończyć się nieprzyjemnymi w skutkach oparzeniami. Można je jednak złagodzić domowymi sposobami, które są zamiennikiem dla maści i kremów dostępnych w aptece. Należy unikać zimnych pryszniców i okładów z lodu.

Czym jest i jak objawia się poparzenie słoneczne?

Poparzenie słoneczne jest wywoływane przede wszystkim przez działanie promieniowania UVB. Bolesny rumień pojawia się po kilku godzinach od zakończenia ekspozycji ciała na słońce. Nasila się stopniowo i szczyt osiąga po upływie 10-14 godzin. Po 1-2 dniach znika. Najczęściej z rumieniem borykają się osoby o jasnej karnacji.

 

Mogą wystąpić także oparzenia słoneczne I i II stopnia. Pierwsze objawiają się zaczerwienieniem skóry i obrzękiem. Dodatkowo pojawia się pieczenie i świąd. W drugim przypadku rumień jest rozległy, a pieczenie silne. Pojawiają się pęcherze i wysięk surowiczy.

Łagodzenie objawów oparzenia w domu

Kefir i maślanka na oparzenia słoneczne

Kefir i maślanka zawierają witaminy A, B i E regulujące naskórek. Trzeba pamiętać o tym, że naturalne pH skóry jest kwaśne, a gdy się opali, zostaje naruszone. Dzięki smarowaniu oparzonej skóry maślanką i kefirem można przywrócić naturalne pH. Ponadto te produkty łagodzą zniszczony przez słońce naskórek.

Białko jaja po nadmiernym opalaniu

Białko jest kolejnym domowym sposobem na poparzenia. W tym celu surowe białko należy ubić na pianę i w takiej postaci położyć na poparzone miejsca.

Miód na poparzoną skórę

Przeciwbakteryjne właściwości miodu sprawiają, że można go wykorzystać dla łagodzenia poparzeń. Powoduje przyspieszenie procesu gojenia się oparzeń. Te właściwości miodu sprawiają, że jest wykorzystywany w dermatologii jako składnik kosmetyków.

Ogórek na rumień na twarzy

Ogórek wykazuje właściwości kojące. Można przygotować z niego sok i przecierać nim skórę albo zetrzeć go na tarce i tak przygotowaną masą obłożyć poparzone miejsca. Ogórek łagodzi podrażnienia, odświeża i nawilża. Jest zalecany zwłaszcza do przygotowania okładów na poparzoną skórę twarzy.

Aloes regeneruje skórę po opalaniu

Aloes ma właściwości regenerujące i przeciwbólowe. Ponadto działa ściągająco i przeciwświądowo. Przyspiesza regenerację skóry, dostarczając tlen, pobudzając produkowanie elastyny i kolagenu. Ulgę poparzonej skórze przyniesie kompres przygotowany z gazy nasączonej sokiem z aloesu.

Ziemniaki łagodzą poparzenia słoneczne

Starte surowe ziemniaki położone na poparzone miejsca łagodzą ból. Dodatkowo skrobia, składnik ziemniaków, zapobiega powstawaniu pęcherzy.

 

Zobacz także: panthenol pianka na oparzenia słoneczne

 

 

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33