Glistnik jaskółcze ziele żółte kwiaty
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Naturalne metody na brodawki skórne

Glistnik jaskółcze ziele żółte kwiaty
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Domowe sposoby – mniszek lekarski, czosnek i jaskółcze ziele (glistnik) to sprawdzone sposoby leczenia kurzajek. Mniszek lekarski jest zalecany w pierwszych fazach powstawania kurzajek, a jaskółcze ziele i czosnek mogą być stosowane także w zaawansowanym stadium rozwoju brodawek skórnych.

 

Kurzajki to brodawki skórne, które najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach. Wywołuje je HPV – wirus brodawczaka ludzkiego (każda odmiana wirusa powoduje inny rodzaj brodawek np. atakujące narządy płciowe lub skórne). Kurzajki są zakaźne, można się nimi zarazić w miejscach, do których dostęp ma wielu ludzi, np. w saunie, solarium lub na basenie. Kurzajki mogą być przeniesione przez używanie tego samego ręcznika lub dotykanie innych przedmiotów, z którymi kontakt miała osoba zakażona. Kurzajki szpecą i są problemem medycznym, ponieważ powodują stany zapalne. Ponadto kurzajki zlokalizowane przy paznokciach lub na podbiciu stopy, utrudniają chodzenie. Często kurzajki mylone są z odciskami i leczone są tak, jak powinno się leczyć odciski. Terapia nie przynosi wówczas żadnych efektów.

Jak leczyć kurzajki w domu – liście jaskółczego ziela

Nieleczone kurzajki mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy lub lat. Jedną ze sprawdzonych kuracji usuwania kurzajek jest stosowanie jaskółczego ziela, nazywanego też glistnikiem. Jaskółcze ziele jest często spotykane na całym obszarze Polski. To roślina, która wydaje specyficzny sok mleczny w kolorze żółtopomarańczowym. Kurzajki należy raz dziennie posmarować mleczkiem z łodygi jaskółczego ziela. Roślina jest trująca, dlatego trzeba obchodzić się z nią ostrożnie. Miejsce posmarowane mleczkiem glistnika można zakleić plastrem, aby płyn nie dostał się w niepożądane miejsca. Okłady stosujemy dopóki zmiany całkowicie nie znikną. Jaskółcze ziele nie powinno dostać się do oczu ani układu pokarmowego. Objawy zatrucia glistnikiem to podrażnienie skóry i spojówek, ból i pieczenie w jamie ustnej, ślinotok i biegunka. Osłaniająco przy zatruciu jaskółczym zielem działa białko jaja kurzego i chude mleko. Niezbędne jest także płukanie żołądka.

Mniszek lekarski jako domowy sposób na kurzajki

Inną sprawdzoną domową metodą usuwania kurzajek jest wykorzystanie mniszka lekarskiego. Świeży sok mleczny stosowany zewnętrznie kilka razy dziennie (3-5) pomoże usunąć kurzajkę. Mniszek lekarski jest skuteczny w pierwszych fazach powstawania kurzajek. Posmarowane mleczkiem z łodygi mniszka miejsce można zakleić plastrem lub owinąć bandażem. Kurację mniszkiem lekarskim stosujemy dopóki brodawki nie znikną ze skóry.

Jak usunąć kurzajki czosnkiem?

Skuteczną metodą walki z brodawkami skórnymi jest także wykorzystywanie czosnku. Jego antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości pozwolą pozbyć się problemu kurzajek. 1-2 ząbki czosnku trzeba rozmiażdżyć lub przepuścić przez praskę. Czosnkową maź kładziemy punktowo na miejsce, w którym występuje kurzajka i szczelnie zaklejamy plastrem. Opatrunek powinno się zmieniać kilka razy dziennie (3-4), a cała kuracja trwa min. półtora tygodnia. Wadą tej metody jest przykry zapach czosnku.

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48