Prześwietlone nadnercza.
©hywards/fotolia

Jak wykryć guza chromochłonnego na nadnerczu – diagnoza, rokowania i leczenie

Prześwietlone nadnercza.
©hywards/fotolia

Guz nadnercza jest zmianą nowotworową o niejasnej przyczynie powstawania. W niektórych przypadkach choroba rozwija się na podłożu genetycznym, co często pogarsza jej rokowania. W celu zidentyfikowania choroby wykonuje się próby biochemiczne.

 

Guz chromochłonny jest nowotworem hormonalnie czynnym, który w dominującym odsetku rozwija się w nadnerczach, natomiast w 10 procentach poza nadnerczami, na przykład w jamie brzusznej czy klatce piersiowej.

Charakterystyka choroby

Guz chromochłonny nadnerczy jest chorobą najczęściej rozwijającą się u osób między 40. a 50. rokiem życia. Zachorowania u osób młodszych często wynikają z uwarunkowań genetycznych. Guz jest zbudowany z komórek chromochłonnych, które odpowiadają za nadmierne wydzielanie amin katecholowych do krwi. Wyzwala to objawy choroby: nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, bladość skóry, nadmierna potliwość, hipotonia ortostatyczna, drżenia rąk. Rozmiar guza może wynosić od kilku milimetrów do około 30 centymetrów.

Diagnoza, czyli jak wykryć guza nadnerczy

Diagnostyką ukierunkowaną na guza chromochłonnego nadnerczy powinni zostać objęci pacjenci z nadciśnieniem tętniczym niepoddającym się leczeniu oraz z towarzyszącą nadmierną potliwością lub bladością powłok skórnych. Największe znaczenie mają badania biochemiczne. U pacjentów najczęściej wykonuje się badanie polegające na oznaczeniu metoksykatecholamin w moczu - metabolitów hormonów rdzenia nadnerczy, gdyż u ponad 95 procent chorych stwierdza się podwyższone stężenie tych związków. W przypadku gdy wynik badania wskazuje na zawartość metoksykatecholoamin w ilości powyżej 1 miligrama, pacjenta poddaje się badaniom obrazowym, by zlokalizować nowotwór. Zalicza się do nich tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Jeśli wynik badania nie jest jednoznaczny, zwykle wykonuje się badanie scyntygraficzne lub badanie PET – pozytonową tomografię emisyjną. Innym zalecanym badaniem jest ocena stężenia kwasu wanilinomigdałowego w moczu.

Jak leczyć guza nadnerczy?

Skuteczną i jedyną metodą leczenia pacjentów z guzem chromochłonnym jest operacyjne usunięcie nowotworu. Najczęściej zabieg wykonuje się metodą laparoskopii, jednakże rodzaj i zakres operacji jest zależny od miejsca położenia guza. W okresie poprzedzającym zabieg operacyjny stosuje się leczenie farmakologiczne - fenoksybeznaminę, co powoduje spadek ciśnienia tętniczego i zapobiega jego gwałtownym skokom. W trakcie przeprowadzanej operacji kluczowe znaczenie odgrywa systematyczna kontrola wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Rokowanie przy guzie chromochłonnym nadnerczy

Guz nadnerczy najczęściej jest nowotworem o charakterze łagodnym. Jeżeli choroba nie jest zmianą złośliwą i nie stwierdza się przerzutów do innych narządów, rokowania po operacyjnym usunięciu guza są pomyślne. Mniej korzystna sytuacja dotyczy pacjentów, u których choroba istnieje na podłożu genetycznym. Ważne jest by osoby, u których w rodzinie były przypadki występowania guza chromochłonnego poddane były poradnictwu genetycznemu.


 

Więcej na temat choroba nowotwór
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48