dziecko z inhalatorem
©oocoskun/Fotolia

Jak wykryć i leczyć astmę u dziecka?

dziecko z inhalatorem
©oocoskun/Fotolia

Astma u dzieci może sprawiać trudności diagnostyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta i maluchy poniżej 6. roku życia. Leczenie powinno przebiegać dwutorowo – farmakologicznie i niefarmakologicznie, tj. poprzez unikanie ekspozycji na alergeny.

Astma u dziecka: jakie badania zrobić?

Astmę łatwiej jest zdiagnozować u dzieci starszych (powyżej 6 roku życia), ponieważ przy większości badań czynnościowych układu oddechowego pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem. Podczas spirometrii zgodnie z instrukcjami wdmuchuje się powietrze przez ustnik do specjalnego urządzenia (spirometru), które mierzy parametry przepływu wydechowego. Podobnie przebiegają pomiary procentowej wartości PEF (pek expiratory flow), czyli szczytowego przepływu wydechowego (za pomocą pikflometru). W przypadku małych dzieci miarodajne są tylko badania laboratoryjne krwi i plwocin, a także RTG klatki piersiowej. Nie należy też zapominać o identyfikacji alergenu, czyli o wykonaniu testów alergicznych, bo to właśnie reakcja na alergeny jest najczęstszą przyczyną zachorowań na astmę.

Leki na astmę u dziecka

Dziecko chore na astmę może przyjmować różne leki w zależności od wieku, przebiegu choroby i indywidualnych reakcji organizmu. Najogólniej leki na astmę można podzielić na dwie grupy: długoterminowe, przeciwzapalne, do regularnego stosowania (tzw. leki kontrolujące przebieg choroby) oraz rozszerzające drogi oddechowe, o natychmiastowym działaniu, niezbędne w czasie ataku astmy (tzw. leki interwencyjne).

 

Leczenie astmy u dzieci nie opiera się jednak jedynie na farmakologii. Równie ważne jest unikanie ekspozycji na alergeny – zwierzęcą sierść, roztocza, karaluchy, pyłki i in. Im rzadziej dziecko narażone jest na ich działanie, tym mniejsze ryzyko, że pojawi się u niego atak astmy. 

Więcej na temat odporność choroby dziecięce
Przeładuj

Czy nowy Quebonafide podoba się Natalii Szroeder? Piosenkarka zdobyła się na szczere wyznanie

zobacz 01:33