Test na daltonizm
© eveleen007/Fotolia.com

Ślepota barw, czyli daltonizm

Test na daltonizm
© eveleen007/Fotolia.com

Przyczyną daltonizmu jest wada genetyczna, a w rezultacie uszkodzenie siatkówki. Choroby nie da się wyleczyć, można ją jedynie korygować okularami i soczewkami. Daltonizm jest rozpoznawany przez okulistów.

 

Daltonizm uniemożliwia widzenie wszystkich barw, głównie czerwieni i zieleni, co może być wyjątkowo przykre. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn i jest wadą dziedziczną. Niekiedy daltoniści sami zdają sobie sprawę, że źle widzą. Na szczęście na rynku są dostępne okulary i soczewki, które korygują skutki daltonizmu.

Daltonizm – czym jest?

Daltonizm to zaburzenie widzenia, wynikające z nieprawidłowej budowy siatkówki oka lub uszkodzeń mózgu. Siatkówka nie posiada jednego z trzech fotoreceptorów, odpowiedzialnego za dostrzeganie czerwonych barw. Wada jest dziedziczna i w zdecydowanej większości dotyczy mężczyzn. Daltonizm został po raz pierwszy opisany w 1794 r. przez chemika i fizyka Johna Daltona, który cierpiał na tę przypadłość. Zaburzenie to zwane jest również ślepotą barw, gdyż wiąże się z trudnością z rozpoznawaniem kolorów. Daltonista nie potrafi rozróżnić zielonej barwy, często myli mu się ona z czerwienią.

Przyczyny daltonizmu

W zdecydowanej większości przypadków daltonizm jest wrodzony i dziedziczny. Dotyczy ok. 8% mężczyzn i blisko 1% kobiet. Wadliwy gen odpowiedzialny za daltonizm pojawia się w chromosomie X. To właśnie ten gen sprawia, że siatkówka jest źle zbudowana. Mężczyźni są bardziej narażeni na zaburzenie, ponieważ posiadają tylko jeden z tych chromosomów, natomiast kobiety mają parę X. Choroba może się nie objawić przez całe życie.

Objawy daltonizmu

Każdy daltonista widzi inaczej. Jednak charakterystycznymi symptomami zaburzenia są:

  • niedostrzeganie koloru zielonego lub widzenie go w innej barwie,
  • brak rozpoznawania czerwonej barwy,
  • widzenie małej ilości barw,
  • rozpoznawanie jedynie kolorów białego, czarnego i szarego.

Rozpoznanie daltonizmu

Daltonizm może zostać łatwo wykryty w dzieciństwie, przez rodziców. Wystarczy obserwować, jak młody człowiek bawi się kolorem, jakich barw używa podczas kolorowania. Wielu daltonistów zdaje sobie sprawę ze swojej wady, jednak nie każdy jest w stanie ją zdefiniować. Żeby potwierdzić wadę, należy udać się do okulisty. Lekarz przeprowadzi test graficzny, czyli badanie z użyciem tablic Ishihary. Każde oko jest sprawdzane oddzielnie. Na obrazku jest przedstawiona jakaś liczba, skomponowana z kolorowych kółek. Tło również budują kółka, jednak jest ono w innej barwie. Poprawne podanie liczby oznacza, że pacjent nie ma problemów ze wzrokiem.

Leczenie daltonizmu

Obecnie nie istnieje skuteczna metoda leczenia daltonizmu. Możliwe jest jedynie korygowanie wady.

 

Najpopularniejszymi i najłatwiej dostępnymi sposobami na prawidłowe widzenie są:

 

  • Okulary korekcyjne – dzięki specjalnemu filtrowi pozwalają przywrócić poprawne dostrzeganie barw. Okulary pozwalają dostrzegać kolory czerwone, zielone oraz inne.

 

  • Soczewki korygujące – działają tak samo, jak okulary, są jednak zakładane bezpośrednio na oko. Ich plusem jest wygoda.

 

 

Więcej na temat choroby oczu
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33