Niedobór androgenów
© Igor Mojzes/Fotolia.com

Niski poziom androgenów zaburza sprawność seksualną, powoduje zmęczenie i przyspiesza starzenie

Niedobór androgenów
© Igor Mojzes/Fotolia.com

Spadek poziomu testosteronu i innych androgenów u mężczyzn prowadzi do zaburzenia funkcji seksualnych i andropauzy określanej mianem męskiej menopauzy. U kobiet niedobór tych hormonów skutkuje spadkiem libido i gorszym samopoczuciem.

 

Androgeny to tak zwane męskie hormony, do których zalicza się głównie testosteron, ale też dihydrotestosteron, androstendion i dehydroepiandrostendion (DHEA). W dużo mniejszym stężeniu występują one również u kobiet. Badanie testosteronu polega na określeniu stężenia tego hormonu we krwi. U mężczyzn prawidłowy poziom tego hormonu powinien wynosić od 2,2 do 9,8 nanogramów na mililitr, u kobiet 0,69-2,77 ng/ml.

Co to jest andropauza, czyli męska menopauza

Stężenie testosteronu u mężczyzn zależy od stanu zdrowia i kondycji psychicznej. Jednak z wiekiem, mniej więcej od 30. roku życia, poziom testosteronu zaczyna się powoli obniżać. Do momentu osiągnięcia 80 lat może spaść nawet o połowę. Proces ten i jego skutki dla organizmu można porównać do menopauzy u kobiet, z tym że u mężczyzn następuje bardziej stopniowo. Skutki andropauzy to między innymi spadek sprawności seksualnej, wzrost masy tłuszczowej kosztem mięśniowej, zmęczenie, osłabienie, utrata elastyczności skóry. Podobnie jak u kobiet, w celu złagodzenia objawów andropauzy można zastosować terapię hormonalną w postaci tabletek, zastrzyków i plastrów.

Zespół niedoboru testosteronu: objawy

U mężczyzn po 50. roku życia znaczny spadek testosteronu jest całkowicie naturalny. U młodszych mężczyzn może być wynikiem zaburzeń funkcji jąder, podwzgórza lub przysadki mózgowej.

 

Objawy zespołu niedoboru testosteronu to między innymi:

  • Zaburzenia funkcji seksualnych: spadek libido, zaburzenia erekcji, zmniejszona aktywność seksualna, ograniczenie porannych i nocnych wzwodów
  • Przerzedzenie owłosienia.
  • Powiększenie gruczołów piersiowych i bóle w ich okolicach.
  • Tycie, zwłaszcza w okolicy brzucha.
  • Uderzenia gorąca, zwiększona potliwość.
  • Obniżenie nastroju i brak energii życiowej.
  • Spadek koncentracji i problemy z pamięcią.
  • Zaburzenia snu.

Niedobór androgenów u kobiet: spadek libido i wahania nastroju

Kobiety również mogą odczuwać skutki niedoboru androgenów w organizmie. Powodem obniżenia poziomu tych hormonów mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu podwzgórza i przysadki mózgowej, uszkodzenie nadnerczy, usunięcie jajników. Może to również być skutek przyjmowania glikokortykosterydów, leków na padaczkę i tabletek antykoncepcyjnych. U kobiet niedobór androgenów skutkuje spadkiem libido, ciągłym zmęczeniem, złym samopoczuciem i wahaniami nastroju.


Więcej na temat libido impotencja
Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44