Endokrynolog
© Gabriel Blaj/Fotolia.com

Endokrynolog, czyli lekarz od zaburzeń hormonalnych

Endokrynolog
© Gabriel Blaj/Fotolia.com

Do endokrynologa należy się udać, kiedy działa nieprawidłowo jeden z gruczołów. Do najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych należy nadczynność i niedoczynność tarczycy.

Większość zaburzeń hormonalnych ma swoje pierwotne źródło w gruczole dokrewnym – przysadce mózgowej.

Czym się zajmuje endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem wszystkich schorzeń związanych z hormonami. Hormony wydzielane są u człowieka przez tarczycę, nadnercza, przysadkę mózgową, jajniki u kobiet oraz jądra u mężczyzn. Do lekarza częściej zgłaszają się kobiety niż mężczyźni.

Leczenie u endokrynologa

Do endokrynologa wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Specjalista zajmuje się między innymi leczeniem niedoczynności i nadczynności tarczycy, choroby Hashimoto (jest to kompleks schorzeń o podłożu autoimmunologicznym, w tym przewlekłe zapalenie tarczycy), zespołu Cushinga (wywołanego nadmierną produkcją kortyzolu), chorobą Addisona (spowodowanego zbyt niską produkcją kortyzolu) oraz bezpłodności. Zwykle podaje się leki normujące poziom hormonów. Koszt prywatnej wizyty u endokrynologa wynosi około 100 złotych.

Wskazania do wizyty u endokrynologa

Do endokrynologa należy się wybrać, jeśli pojawiły się zaburzenia dojrzewania, problemy z ciśnieniem lub para bezskutecznie stara się o dziecko (kobieta nie zaszła w ciążę mimo współżycia przez co najmniej rok z częstotliwością około trzech razy w tygodniu). Wskazaniami do wizyty u specjalisty są takie czynniki, jak: nadpobudliwość ruchowa, nieuzasadniony spadek kilogramów lub przybranie na wadze, nagłe wystąpienie potów, wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie – zwłaszcza w miejscach, gdzie nie powinno go być, uporczywy trądzik, przyspieszony rytm serca. Niepokój powinno wzbudzić także drżenie rąk, nadmierne uczucie chłodu oraz zaburzenia potencji.

Związek między endokrynologią a onkologią

Rozwijające się komórki nowotworowe powodują ucisk na nerwy co może powodować nadmierną produkcję hormonów – stąd związek endokrynologii z onkologią. Poważnymi schorzeniami z pogranicza tych dwóch dziedzin medycyny jest między innymi rak tarczycy.

 

Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31