Akupunktura
Flickr/Wonderlane/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Poznaj różnice między akupunkturą i akupresurą

Akupunktura
Flickr/Wonderlane/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Akupunktura i akupresura – te dwa pojęcia często bywają mylone. Obie metody wywodzą się z tej samej tradycji i opierają na podobnych założeniach, łączy je też podobne zastosowanie terapeutyczne. Najważniejszymi różnicami są natomiast sposób, w jaki się je wykonuje, czas ich trwania i uprawnienia potrzebne do przeprowadzania tych zabiegów.

Akupunktura a akupresura – podobieństwa

Zarówno akupunktura, jak i akupresura wywodzą się ze starożytnej chińskiej medycyny ludowej. U ich podstaw leży filozofia dwóch przeciwstawnych sił, yin i yang, oddziałujących na człowieka. Za pomocą odpowiedniej terapii te dwie siły można zrównoważyć tak, by przywrócić w ludzkim organizmie naturalny przepływ energii. Obie metody opierają się na stymulacji tzw. akupunktów, szczególnie wrażliwych punktów ludzkiego ciała, odpowiadających konkretnym narządom.

 

Akupunkturę i akupresurę stosuje się w leczeniu podobnych dolegliwości: bólu (często bólu głowy), mdłości lub w celu ogólnej poprawy funkcjonowania narządów. Czasem obie metody uzupełniają się. Zarówno jednak, jak i druga często są zalecane przez lekarzy jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego.

 

Przeciwwskazaniami do obu rodzajów terapii są: problemy z krzepnięciem krwi, pierwszy trymestr ciąży, rozległe choroby skóry i złośliwe choroby nowotworowe. Jednak ostateczną decyzję o tym, czy dana osoba może skorzystać z zabiegu, czy nie podejmuje lekarz.

Różnice między akupunkturą i akupresurą

Akupunktura powstała na bazie akupresury, która jest starszą metodą terapii. Akupresura jest też prostsza, ponieważ terapeuta wykonuje ją wyłącznie za pomocą swoich dłoni, kierując się wiedzą o rozmieszczeniu akupunktów. W przypadku akupunktury narzędziem stymulacji na ogół są igły, które wbija się w odpowiednie miejsca. Czasami do wykonywania akupunktury zamiast igieł używa się przyrządów emitujących impulsy elektryczne, światło lub dźwięk.

 

Podczas zabiegu akupunktury oddziałuje się na precyzyjnie określone punkty, z pominięciem innych, znajdujących się obok. Dzięki temu można skoncentrować leczenie na konkretnych schorzeniach i szybciej uzyskać efekt. Masaż podczas akupresury zazwyczaj obejmuje większe partie ciała i punkty znajdujące się obok tych, na których skupia się leczenie. Daje to bardziej wszechstronne rezultaty, nie tylko leczy, ale też relaksuje i odpręża.

 

Podczas gdy akupresurę może stosować właściwie każdy, to zabiegi akupunktury w Polsce może wykonywać wyłącznie lekarz medycyny, który posiada dyplom Polskiego Towarzystwa Akupunktury.

Ile trwają zabiegi?

Czas trwania zabiegu akupunktury zależy od potrzeb osoby, która się mu poddaje, podobnie jak wymagana liczba powtórzeń. Na ogół zabiegi akupunktury trwają jednak od 15 do 45 minut, a akupresury trochę dłużej, bo od 30 do 60 minut. Dłuższy czas zabiegu akupresury wynika stąd, że poszczególne punkty są aktywizowane jeden po drugim, a nie, jak w przypadku akupunktury, jednocześnie.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29