Damskie nogi
Flickr/PROPaul Falardeau/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Jak pozbyć się „pajączków”? Skleroterapia, czyli nieinwazyjne usuwanie żylaków

Damskie nogi
Flickr/PROPaul Falardeau/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Skleroterapia jest metodą, za pomocą której usuwane są drobne i powierzchniowe zmiany w obrębie naczyń krwionośnych.

 

Geny oraz indywidualne uwarunkowania przyczyniają się do rozwoju zaburzeń żylnych różnego rodzaju. Problem z żyłami w rodzinie daje nam do 40% pewności, że też będziemy się z nim borykać. Należy pamiętać, że czynniki takie jak: ciąża, długie stanie, wzmożone i dalekie chodzenie sprzyjają ich powstawaniu.

Skleroterapia – inaczej obliteracja, ostrzykiwanie

Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda stosowana do leczenia drobnych żylaków oraz śródskórnych żylaków naczyniowych tzw. „pajączków”. Polega ona na wprowadzeniu do światła żyły środka obliterującego w postaci pianki lub płynu zawierającego odpowiednią dawkę leku. Wprowadzenie płynu lub pianki powoduje zamknięcie naczyń krwionośnych poprzez zwłóknienie ich ścian. W rezultacie żylak znika całkowicie. Następuje więc obliteracja, czyli zarastanie naczyń, w których występował żylak.

 

Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, trwa od 20 do 40 min. Pacjent tego samego dnia powraca do swoich aktywności. Na efekt finalny czeka się około 12 miesięcy, wpływ na to mają indywidualne uwarunkowania oraz wielkość naczynia krwionośnego. Zdarza się, że skleroterapię należy powtórzyć, ponieważ organizm, broniąc się przed zamknięciem naczynia wypłukuje lek, dlatego uzyskanie satysfakcjonującego efektu wymaga czasem kilku sesji.

Skleroterapia – bezbolesny, bezinwazyjny zabieg

Podczas zabiegu podawany jest lek o różnym stężeniu – jego dobór zależy od wielkości żył i wymaga od lekarza dużego doświadczenia. Dzięki tej metodzie oddala się konieczność operacyjnego usuwania żylaków, wiążącego się z zastosowaniem znieczulenia oraz powikłaniami.

Dla kogo skleroterapia? Przeciwwskazania i środki ostrożności

W przypadku każdej ingerencji lekarskiej konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, zmiana opatrunku i właściwa higiena rany. W przypadku żylaków kończyn należy chodzić w opasce uciskowej II stopnia, przez 3 doby po zabiegu, następnie przez około 3 tygodnie – tylko w ciągu dnia. Nierzadko w miejscu usuniętego żylaka lub pękniętego naczynia krwionośnego pojawia się niewielkie przebarwienie skórne. Ustępuje ono na ogół samoistnie po upływie 10-12 miesięcy. Aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych plam, należy bezwzględnie unikać opalania 2 miesiące po zabiegu. Przed zabiegiem skleroterapii wykonywane jest badanie USG metodą Dopplera, mające na celu ocenę drożności oraz wydolności zastawek żył głębokich jak również układu żył powierzchniowych.

 

Skleroterapia nie może być wykonana w przypadku: ciąży i karmienia piersią, stanów zapalnych, aktywnej oraz przebytej zakrzepicy żylnej, skłonności do zakrzepicy, ciężkiej niewydolności sercowo-naczyniowej.

 

Ze skleroterapii (z wyjątkiem powyższych przeciwwskazań) może skorzystać każdy, bez względu na wiek, ponieważ jest to zabieg bezinwazyjny, nie wymaga podawania znieczulenia oraz długiej i kłopotliwej rekonwalescencji. 

Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04