Strona zawiera
treści tylko dla dorosłych

kobieta w białej koszuli w ciąży
Flickr/photosavvy/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Osiąganie orgazmu w ciąży – czy to jest bezpieczne?

kobieta w białej koszuli w ciąży
Flickr/photosavvy/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Nie ma powodów, aby w ciąży rezygnować z radości płynącej z uprawiania seksu. Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, a kobieta czuje się dobrze i ma ochotę na intymne zbliżenie, nie ma wskazań, aby tego unikać. Sprawdź, jak to zrobić, aby był bezpieczny zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka.

Psychiczna bariera przed seksem w ciąży

Największe obawy związane ze współżyciem, jakie mają przyszli rodzice to możliwość poronienia lub wywołania przedwczesnego porodu podczas orgazmu, oraz uszkodzenie dziecka podczas penetracji pochwy. Wszystkiemu winna jest oksytocyna – hormon, powodujący skurcze macicy i uwalniający się w trakcie orgazmu kobiety, ale także podczas porodu. I stąd te obawy. Lekarze natomiast z pewnością przekonują, że prawidłowo rozwijająca się ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosunku płciowego, a orgazm w ciąży w żaden sposób nie zagraża dziecku.

Dziecko ma ochronę

Dziecko w łonie matki jest odpowiednio dobrze chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe oraz płyny owodniowe, a skurcze macicy podczas orgazmu odczuwa jako delikatne kołysanie. Seks w trakcie ciąży nie jest zatem powodem do obaw, dlatego jeśli lekarz nie zalecił wstrzemięźliwości seksualnej, nie trzeba współżycia unikać. Tym bardziej w trakcie pierwszego trymestru kiedy mieszanka hormonów jest tak duża, że powoduje zwiększone libido i większą ochotę na seks.

Seks w ciąży nie zawsze jest bezpieczny

Niektóre pary muszą niestety w trakcie ciąży zachować całkowitą abstynencję seksualną. Zatem w jakich sytuacjach powinno się szczególnie uważać? Przede wszystkim w przypadku ciąży zagrożonej.

 

Schorzenia, które stwarzają największe zagrożenie, to:

  • łożysko przodujące,
  • niewydolność szyjki macicy,
  • nadciśnienie tętnicze i
  • anemia u matki.

Szczególną ostrożność zachować należy także wtedy, gdy w przeszłości miały miejsce przedwczesne porody lub poronienia.

Wyjście awaryjne – co zamiast seksu podczas ciąży?

W poważnych stanach zdrowotnych współżycie płciowe jest całkowicie zabronione. Natomiast w niektórych zabroniona jest penetracja pochwy, a czasem jedynie orgazm. Nie trzeba wówczas całkowicie rezygnować ze zbliżenia. Znamy przecież wiele metod zastępczych, które również dostarczą nam wiele przyjemności ze zbliżenia – można zadowolić się m.in. pettingiem, seksem oralnym, czy też cieszyć się ze stosunku, wywołującego orgazm analny.

 

Jeżeli seks w ciąży jest dla kobiety trudną i kłopotliwą sytuacją, można wykorzystać inne sposoby okazywania sobie czułości, jak pieszczoty czy masaż. Nasz partner musi mieć świadomość, że ciąża dla kobiety to całkowicie odmienny stan, a jej potrzeby seksualne na 9 miesięcy mogą ulec zmianie. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z intymnych zbliżeń, ponieważ może to odbić się jakości waszego związku i wspólnego życia. Wiadomo również od dawna, że zadowolona i zrelaksowana mama, to także szczęśliwe dziecko. Nie odmawiaj sobie przyjemności.


Więcej na temat ciąża orgazm
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47