dłonie w wodzie
Flickr/Mai/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Farmakologiczne i alternatywne metody leczenia reumatyzmu

dłonie w wodzie
Flickr/Mai/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Reumatyzm wymaga kompleksowego podejścia w leczeniu. Oznacza to, że oprócz leków należy również prowadzić odpowiedni tryb życia i żywienia.

Co to jest reumatyzm?

Przyczyna powstawania większości chorób reumatycznych jest nieznana. Każda reumatyczna dolegliwość ma inny przebieg dlatego leczenie polega na zindywidualizowaniu terapii, tak, aby maksymalnie poprawić komfort chorego. Reumatyzm to przewlekłe zmiany zapalne tkanki łącznej. Najczęściej objawia się bólem o różnym natężeniu w konsekwencji zmian chorobowych stawów i kości. W skrajnych przypadkach dochodzi do ograniczenia ruchliwości a nawet całkowitego zesztywnienia i unieruchomienia stawów. Cechą charakterystyczną reumatyzmu jest wywołany ruchem ból, któremu towarzyszą zmiany zapalne, obrzęki, zaczerwieniania oraz zniekształcenia.

Leczenie reumatyzmu

Farmakologiczne leczenie reumatyzmu to przede wszystkim stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Stosowane są również leki mające działanie zmieniające przebieg choroby, takie jak: glikokortykosterydy, penicylamina, sole złota oraz leki immunosupresyjne. Działanie leków łagodzi dolegliwości, hamuje postęp choroby, jednak ich przyjmowanie nie prowadzi do wyleczenia. Stosowane są również zastrzyki wykonywane bezpośrednio w bolący staw. Nie wolno przekraczać dawki 1-3 iniekcji w ciągu roku. Należy pamiętać, aby nie przyjmować żadnych silnych leków bez konsultacji z lekarzem, ani na własną rękę nie zmieniać dawek czy przerywać stosowania. W cięższych przypadkach chorób reumatycznych lub braku zadowalających rezultatów leczenia zachowawczego konieczna jest interwencja chirurgiczna. Operacyjne leczenie reumatyzmu polega przede wszystkim na wykonywaniu zabiegów korygujących i naprawczych. Należą do nich: m.in. artroskopia (zabiegi wykonywane przede wszystkim na stawach kolanowych), endoprotezoplastyka (wszczepianie protez) oraz osteotomia korekcyjna (przywracanie prawidłowej osi kończyny za pomocą wycięcia fragmentu kości). Leczenie reumatyzmu to również ćwiczenia kinestezyjne, masaże i rehabilitacja. Są one nieodłącznym elementem terapii ponieważ pozwalają na odzyskanie sprawności w pewnym stopniu oraz łagodzenie uciążliwych dolegliwości.

Alternatywne metody leczenia reumatyzmu

Podejmując jakąkolwiek niemedyczną terapię, należy zawsze pozostawać w kontakcie ze swoim lekarzem. Często przy alternatywnych metodach leczenia bardzo istotne jest nastawienie osoby chorej, ponieważ w większości przypadków uzdrawiającą moc ma silna autosugestia. Jeśli ktoś odczuwa potrzebę takiego rodzaju terapii, warto przed udaniem się na wizytę do bioenergoterapeuty lub wiejskiego szamana zasięgnąć opinii innych osób oraz dowiedzieć się czegoś na temat metod, jakie stosuje dany znachor. Z metod alternatywnych w leczeniu reumatyzmu mamy do wyboru: akupunkturę, ziołolecznictwo, akupresurę (masaże i uciskanie określonych miejsc na ciele w celu usuwania dolegliwości), refleksoterapię (metoda podobna do akupresury, zawiera również elementy relaksacji) i homeopatię (stosowanie różnych substancji w odpowiednich stężeniach, które mają leczyć konkretne dolegliwości).

 

Sposobów leczenia reumatyzmu jest wiele, jednak jest to jedynie niwelowanie przykrych dolegliwości, ponieważ choroba ta jest nieuleczalna. Możliwe jest jedynie zahamowanie jej postępu. Leki dające szanse na wyleczenie reumatyzmu (regenerujące tkankę łączną i stawy) są dopiero w fazie badań.


Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47