uśmiechnięta dziewczyna z sokiem
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Nietypowy sposób na oczyszczanie organizmu czyli hydrokolonoterapia

uśmiechnięta dziewczyna z sokiem
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Hydrokolonoterapia to inaczej irygacja jelita grubego. Budzi wiele kontrowersji w środowiskach lekarskich, ale osoby, które ją regularnie stosują, twierdzą, że nigdy z niej nie zrezygnują.

 

Hydrokolonoterapia to zabieg oczyszczania organizmu powszechnie stosowany na świecie. W Polsce powoli staje się coraz popularniejszy, choć wokół niego wciąż jest jeszcze wiele niejasności. Najwięcej wątpliwości budzi sama skuteczność irygacji.

 

Zabieg polega na przepłukaniu całego jelita grubego (w odróżnieniu od lewatywy, która polega na płukaniu tylko końcowego fragmentu okrężnicy). Hydrokolonoterapia jest metodą stosowaną na usunięcie nagromadzonych w okrężnicy trujących pozostałości przemiany materii, produktów fermentacji i procesów gnilnych, grzybów, pleśni, pasożytów. Jest to metoda bezbolesna i oszczędzająca nam nieprzyjemnych doznań zapachowych. Pomaga oczyścić organizm ze zbędnych złogów, co korzystnie wpływa na jego funkcjonowanie.

 

W gabinetach medycyny naturalnej dostępne są warianty przy użyciu nie tylko wody destylowanej, ale z dodatkiem ziół i innych wspomagających substancji, na przykład kawy. Efekt takiego zabiegu jest uzależniony od składników zastosowanych podczas irygacji.

Przeciwwskazania do hydrokolonoterapii i jej skutki uboczne

Hydrokolonoterapii nie powinny stosować osoby, które cierpią na ostrą niewydolność serca, tętniaki, nadciśnienie, przepuklinę brzuszną, niewydolność nerek, marskość wątroby ani anemię. Również ciąża wyklucza stosowanie tej metody.

 

Zabieg może spowodować wypłukanie soli mineralnych, zaburzenie równowagi elektrolitowej i odwodnienie organizmu. Może doprowadzić także do rozleniwienia jelita i utraty zdolności samodzielnego wypróżniania się.

Hydrokolonoterapia i badania naukowe

W celu potwierdzenia skuteczności hydrokolonoterapii, włoscy naukowcy przeprowadzili szereg badań. Na ich podstawie stwierdzili, że hydrokolonoterapia może być uważana za ważną część leczenia ostrych zaparć. Ponadto uznali, że zabiegi te są wskazane dla pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Hydrokolonoterapia nie ma skutków ubocznych i wykazuje skuteczność przy meteoryzmie (wzdęciach brzucha) i przy typowych bólach przed, w trakcie i po wypróżnieniu.

 

Bardzo istotne jest, by korzystać z usług jedynie sprawdzonych gabinetów, o których wiemy, że mają wykwalifikowaną kadrę. Bezpieczna hydrokolonoterapia musi być przeprowadzona w sposób absolutnie higieniczny i profesjonalny.

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41