auto w tunelu
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Ślepota barw a prawo jazdy

auto w tunelu
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Daltonizm,inaczej deuteranopia, to dysfunkcja w postrzeganiu kolorów. Daltonizm polega na ślepocie barw, przejawiającej się w niezauważaniu różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi kolorami.

 

Odbieramy świat sześcioma zmysłami, jednak to wzrok jest determinującym czynnikiem jego odkrywania. Człowiek, który cierpi na deuteranopię widzi zazwyczaj wszystko w odcieniach żółci niebieskiego i szarości, zupełnie obce mu są nasycone czerwienie. Daltonizm ma podłoże genetyczne i jest wrodzony (sporadycznie zdarzają się przypadki daltonizmu z powodu uszkodzenia oka lub w następstwie przyjmowania leków) Jest to głównie przypadłość mężczyzn. Kobiet cierpiących na daltonizm jest trzy razy mniej.

 

Pomimo że daltonizm nie utrudnia codziennego funkcjonowania, osoby z tym zaburzeniem napotykają na ograniczenia w wykonywaniu ponad 150 zawodów, które są dla nich zakazane. Jednym z nich jest zawód kierowcy. Jednak chodzi tu wyłącznie o kierowcę zawodowego, bądź mającego szczególne uprawnienia. W Polsce nie zakazuje się daltonistom posiadania prawa jazdy kat. A i B. Osoby takie nie stwarzają zagrożenia w ruchu ulicznym, jedynie ich reakcja na zmieniające się światła może być nieco dłuższa. 


Więcej na temat choroby oczu rynek pracy
Przeładuj

Czy Julia Wieniawa i Viki Gabor rywalizują ze sobą?!

zobacz 01:34