kobieta trzyma się za głowę
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Bóle głowy. Poznaj przyczyny i rodzaje bólów głowy

kobieta trzyma się za głowę
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Częste bóle głowy to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości ustępująca samoistnie bądź po przyjęciu proszków przeciwbólowych. Ból głowy może być schorzeniem samym w sobie, ale bywa i tak, że jest spowodowany inną poważną chorobą. Ból głowy niezależnie od rodzaju zazwyczaj związany jest z układem krążenia.

Przyczyny bólu głowy

Ból głowy występuje wtedy, kiedy zostaną podrażnione struktury anatomiczne wrażliwe na ból, takie jak: mięśnie, opona twarda, naczynia tętnicze, zatoki żylne, nerwy rdzeniowe, zwoje nerwów czaszkowych, ucho środkowe, czy gałka oczna. Ból głowy może również wystąpić przez skurcz lub rozkurczenie bogato unerwionych naczyń mózgowych, przez krwiak czy nowotwór. Zmiany zapalne w nerwach także są powodem bólu głowy. Ból może promieniować aż do zębów, zatok, a nawet oka.

Rodzaje bólów głowy

Napięciowy ból głowy – to najczęstszy pierwotny ból głowy, występujący u 90% dorosłych osób. Ból jest o małym natężeniu, określany jako niepulsujący, ściskający, rozkurczający bądź kłujący. Zazwyczaj lokalizuje się w tyle głowy i jest obustronny.

 

Samoistne bóle głowy: migreny i klasterowe bóle głowy.

Migrena jest napadowym bólem występującym po jednej stronie głowy i mającym rozmaite nasilenie. Bólowi głowy mogą towarzyszyć nudności, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki. Migrena może być spowodowana przeżyciami emocjonalnymi, miesiączką, zmianami pogody i niektórymi produktami żywnościowymi (ser żółty, jaja, orzechy, kakao, wino). Migrenowy ból głowy dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, a ataki pojawiają się często w okresie dojrzewania. Występują różne postacie migreny. Migrena zwykła czasem przeplatana jest zwiastunami ocznymi w postaci migocącego mroczka. Inaczej objawiają się migreny miesiączkowe, które dokuczają kobietom podczas menstruacji.

 

Klasterowy ból głowy dotyka najczęściej mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia. Ból pojawia się nagle i jest bardzo silny. Występuje zazwyczaj w okolicach oczodołu, szczęki i promieniuje aż na połowę twarzy. Bólom często towarzyszy łzawienie oczu, zatkanie nosa, obrzęk i nudności. Klasterowy ból głowy leczy się zazwyczaj inhalacjami tlenowymi, tryptanami, lekami zawierającymi kofeinę i zastrzykami przeciwbólowymi.


Objawowe bóle głowy to wynik choroby

Objawowe – to bóle spowodowane przez jakieś schorzenie. W bólach objawowych stosuje się leczenie właściwe dla danej choroby. W tym wypadku ważna jest konsultacja i diagnostyka lekarska.

Zatokowy ból głowy – jest typowym objawem towarzyszącym zapaleniu zatok. Najczęściej dokucza rano i nasila się przy pochylaniu głowy. Jest nieprzyjemny i dokuczliwy. Towarzyszy mu uczucie rozpierania w obrębie szyi i twarzy. Aby się go pozbyć trzeba wyleczyć chore zatoki. Umiejscowienie zatokowego bólu głowy zależy od tego, które zatoki są zainfekowane (zatoka klinowa, szczękowa, czołowa lub sitowa). Główną przyczyną pojawienia się zatokowego bólu głowy jest duża ilość wydzieliny, która nie ma jak spłynąć do nosa. By wyleczyć ból głowy lekarz przepisuje zazwyczaj antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy bądź leki przeciwobrzękowe.

 

Infekcyjny ból głowy – jest objawem groźnych infekcji, zwłaszcza tych z gorączką. Ból głowy jest dokuczliwy, określany jako rozsadzający i mija wraz z chorobą. Infekcje wirusowe bądź bakteryjne powodują przewlekłe zapalenie błon śluzowych zatok. 

Więcej na temat odporność przeziębienie
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17