Kobieta w ciąży trzyma warzywa
© Kzenon/Fotolia.com

Czego unikać w ciąży. Jedzenie i zachowania na indeksie

Kobieta w ciąży trzyma warzywa
© Kzenon/Fotolia.com

Ciężarna musi zachować szczególną ostrożność podczas wysiłku fizycznego. Powinna też wyłączyć z diety produkty, które mogą poważnie zaszkodzić dziecku, w tym surowe mięso oraz sery pleśniowe. Leki powinny być przyjmowane wyłącznie pod nadzorem lekarza, a niektóre badania i zabiegi medyczne przełożone na czas po porodzie.

 

Lista tego, czego nie wolno w ciąży, jest obszerna i znajdują się na niej produkty i czynności, które przed ciążą bywają na porządku dziennym.

Produkty zakazane dla ciężarnej – czego nie wolno jeść i pić

Spożywanie niektórych produktów w trakcie ciąży niesie ryzyko, że dziecko urodzi się z poważnymi wadami – najgroźniejsze są alkohole, surowe mięso, surowe ryby i surowe jaja i sery pleśniowe.

Czarna lista jest jednak o wiele dłuższa i znajdują się na niej:

 • potrawy z surowego mięsa, np. tatar, szynka parmeńska,
 • wątróbka, pasztety,
 • surowe ryby, tuńczyk z puszki, ostrygi,
 • piwo, wino, wysokoprocentowe alkohole,
 • kawa (w dużych ilościach), napoje energetyczne, mocna herbata, coca-cola,
 • słodkie napoje gazowane,
 • niepasteryzowane mleko, sery pleśniowe,
 • surowe albo na wpół surowe jajka, np. kogel-mogel, słabo ścięta jajecznica,
 • żywność wysokoprzetworzona,
 • dania typu fast food,
 • produkty zawierające sztuczne barwniki i konserwanty, np. glutaminian sodu,
 • orzeszki ziemne,
 • lukrecja,
 • słodycze.

Nie wszystkie wymienione produkty są zakazane bezwzględnie, ale trudno określić bezpieczną ich ilość dla kobiety w ciąży, dlatego lepiej całkiem z nich zrezygnować aż do porodu. Także niektóre zioła nie powinny być stosowane przez ciężarne. Szałwia, piołun, krwawnik pospolity, lubczyk ogrodowy, tasznik pospolity, ruta, wrotycz pospolity, a także arcydzięgiel oraz mięta polna są tym, z czego nie wolno w ciąży przyrządzać naparów do picia.

Jakich zachowań należy unikać w ciąży

Jeśli w ciążę zachodzi kobieta aktywna fizycznie, nie musi całkowicie rezygnować ze sportu. Wystarczy że zmniejszy intensywność treningów. Natomiast te kobiety, które nie uprawiały sportu przed ciążą, nie powinny podejmować się wymagających ćwiczeń.

 

Czego nie wolno w ciąży? Zakazane są sporty ekstremalne i wyczynowe, a także jeździectwo i gry zespołowe, w których możliwy jest uraz brzucha np. poprzez uderzenie piłką.

 

Ciężarna nie powinna też dźwigać, ponieważ może to doprowadzić do poronienia, podobnie jak nadmierny wysiłek fizyczny podczas uprawiania sportu.

 

Mniej oczywiste i często zaliczane do przesądów ciążowych jest wieszanie firanek, podczas którego można zemdleć i doznać urazu. Może dojść także do naciągnięcia więzadeł, które podtrzymują macicę.

 

Absolutnie zakazane w ciąży są także papierosy – nikotyna powoduje poważne wady u płodu.

 

W ciąży nie wolno też zażywać niektórych leków, m.in. ibuprofenu, dużych dawek aspiryny i wszystkich tych, których producenci umieszczają taką informację w ulotce. Leki, nawet te bez recepty, muszą zostać zatwierdzone przez lekarza, by ciężarna mogła je przyjmować. Podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rtg, chyba że jest to konieczne, np. po urazie kończyny czy u dentysty.

 

Ciąża ogranicza też możliwość korzystania z zabiegów kosmetycznych z użyciem prądu, np. peelingu kawitacyjnego, jonoforezy, fal radiowych, a także zabiegów z użyciem kwasów.


Więcej na temat ciąża ginekologia
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43