Grzybica paznokci
©narin_nonthamand/fotolia

Co oznaczają żółte paznokcie?

Grzybica paznokci
©narin_nonthamand/fotolia

Żółte paznokcie nie dość, że szpecą stopy lub dłonie, to mogą również być objawem infekcji grzybiczych, żółtaczki, łuszczycy, a nawet zespołu żółtych paznokci.

 

Pożółkłe paznokcie są zmorą wielu osób, wyglądają nieestetyczne i budzą niesmak u innych. Zaniedbane mogą utrudniać relacje międzyludzkie oraz obniżać poczucie pewności siebie i własnej wartości.

Żółte paznokcie, a lakier

Żółte przebarwienia na płytkach paznokciowych mogą być efektem używania kolorowych lakierów do paznokci. Pojawiają się, gdy kolor na paznokieć nakładany jest bezpośrednio – bez wcześniejszego lakieru podkładowego. Charakterystyczne dla tego typu przebarwień jest również to, że wraz ze wzrostem płytek paznokciowych przebarwienia przesuwają się w stronę wolnego brzegu paznokcia.

Choroby wywołujące żółknięcie paznokci

Żółte paznokcie można zauważyć u osób chorych na żółtaczkę, łuszczycę czy zespół żółtych paznokci. W przypadku ostatniego schorzenia, paznokcie ulegają pogrubieniu. Towarzyszy temu także zastój chłonki (płyn tkankowy spływający do naczyń chłonnych) w kończynie oraz przewlekła choroba układu oddechowego.

Żółte paznokcie zabarwione lekarstwami

Płytki paznokciowe mogą zostać zabarwione na żółto podczas kuracji i stosowania m.in. riwanolu, karotenu, mepakryny lub tetracykliny.

Papierosy a żółknięcie płytek paznokciowych

Żółte paznokcie występują u osób regularnie palących papierosy. Im więcej palacz ich spala, tym większe prawdopodobieństwo, że jego płytki paznokciowe będą pożółkłe.

Paznokcie a infekcje grzybicze

Paznokcie mogą mieć żółty kolor w wyniku infekcji grzybiczych. Grzybica jest najczęstszą chorobą stóp i stanowi ponad 50% zgłaszanych chorób płytek paznokciowych. Stopa, która została zaatakowana może boleć i wyglądać nieestetycznie. Znacznie rzadziej zdarzają się grzybice paznokci u rąk. W obu przypadkach grzyby żywią się kreatyną zawartą w płytkach paznokciowych. W związku z tym paznokcie grubieją i pojawiają się na nich białe, żółte lub brązowe plamy. Nieleczona grzybica może prowadzić do całkowitego zniszczenia lub nawet odpadnięcia paznokcia.

Leczenie grzybicy

W leczeniu grzybicy najlepsza jest profilaktyka. Jeśli odwiedzamy siłownie, hotele, baseny warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty antygrzybiczne. Są one dostępne bez recepty. Gdy jednak grzybica nas zaatakuje, należy udać się do dermatologa, który pobierze zeskrobinę z paznokcia i sprawdzi, czy mamy do czynienie z grzybicą oraz jaki rodzaj grzyba ją wywołał. Leczenie jest długotrwałe i może trwać nawet pół roku. Wymaga często stosowania preparatów miejscowych oraz doustnych. Wymaga też zniszczenia i wyrzucenia zainfekowanych butów.


 

Więcej na temat paznokcie pielęgnacja paznokci
Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55