Owad na kwiatków
Image by Lifetimestock.com

Lód, ocet i leki antyhistaminowe, czyli pierwsza pomoc przy użądleniu osy

Owad na kwiatków
Image by Lifetimestock.com

Rodzaj pierwszej pomocy po użądleniu osy zależy od tego, czy użądlona osoba jest uczulona na jad owadów, czy nie. Jeśli tak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne podanie leków i w przypadku utraty oddechu i krążenia – resuscytacja. Jeśli poszkodowany nie jest uczulony, należy usunąć żądło i łagodzić opuchliznę oraz ból.

Co na użądlenie osy dla osoby uczulonej? Leki i wezwanie fachowej pomocy

Uczulenie na jad owadów sprawia, że po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to stan zagrażający życiu. Niemal od razu po użądleniu, w zależności od miejsca użądlenia, następuje silna reakcja alergiczna. Pierwsze objawy to obrzęk krtani, trudności w oddychaniu, zawroty głowy i przyspieszona akcja serca.

 

Mogą wystąpić też nudności, wymioty, sinica, wysypka albo pokrzywka, rumień, ból brzucha, a po krótkim czasie także drgawki i utrata przytomności. Obrzęk krtani odcina dopływ powietrza i może dojść do uduszenia. Osoba uczulona i świadoma swej alergii powinna mieć ze sobą zestaw do ratowania życia – adrenalinę, hydrokortyzon oraz leki przeciwhistaminowe. Należy zaaplikować je możliwie najszybciej po użądleniu przez owada. Konieczne jest też wezwanie pogotowia i usunięcie żądła, ale bez jego uciskania. Wstrząs może być tak silny, że leki jedynie utrzymają przy życiu, ale konieczne będzie dalsze, specjalistyczne leczenie. Najbardziej niebezpieczne są przypadki, w których osoba użądlona nie wie, że ma uczulenie. Zagrożenie życia jest wtedy bardzo realne, zwłaszcza że do objawów wstrząsu anafilaktycznego dołącza bardzo silny stres, nasilający te objawy.

Użądlenie osy u osoby bez alergii na jad owadów – łagodzenie bólu i opuchlizny

Jad owada sprawia ogromny ból i powoduje obrzęk także u osób, które nie są uczulone. Tuż po użądleniu należy zdjąć biżuterię, ponieważ puchnące tkanki mogą zostać uszkodzone przez pierścionki czy bransoletki. Co na użądlenie osy jest najskuteczniejsze? Pierwsza pomoc powinna polegać na usunięciu żądła. Nie wolno go jednak wyciskać ani wysysać. Najlepszą metodą jest usunięcie żądła za pomocą pęsety albo jałowej igły czy zdezynfekowanej szpilki. Ważne jest, by podczas wyciągania nie wprowadzić do organizmu więcej jadu, który znajduje się w pęcherzyku jadowym. Rana po usunięciu żądła powinna zostać odkażona i opatrzona jałowym gazikiem. Ból i opuchliznę pomagają zwalczyć okłady z lodu i przemycie miejsca użądlenia octem albo sokiem z cytryny. Jad ma odczyn zasadowy, dlatego jego zobojętnienie powinno przynieść ulgę. Jeśli ból i obrzęk nie ustępują w ciągu godziny, konieczna jest wizyta u lekarza. Można też zastosować leki przeciwalergiczne i preparat do smarowania z hydrokortyzonem. Ulgę przyniesie działające antyalergiczne wapno z witaminą C.


Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00