Twarz niemowlęcia
Flickr/44444 U.A.E/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Zwalcz samodzielnie ciemieniuchę u niemowlaka

Twarz niemowlęcia
Flickr/44444 U.A.E/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Ciemieniucha u niemowlaka powstaje około 3-4 tygodnia życia i trwa nawet kilka miesięcy. Zmiany skórne na główce dziecka nie są niebezpieczne, ale trzeba umieć im zaradzić, aby nie doszło do zakażenia.

Skąd się bierze ciemieniucha?

Gruczoły łojowe wytwarzają łój, który zabezpiecza skórę przed bakteriami i grzybami, pełni funkcję nawilżającą i nadaje skórze elastyczność. Hormony u dziecka nie są do końca wyregulowane, gdyż w jego organizmie znajdują się jeszcze hormony matki, co może skutkować nadmierną produkcją łoju i pojawieniem się ciemieniuchy. Skóra na główce dziecka staje się sucha, pokryta białymi łuskami, które z czasem zaczynają żółknąć. Niekiedy ciemieniucha pojawia się w okolicach nosa, brwi, za uszami i na fałdkach skóry. Występuje zazwyczaj latem, podczas upałów. W sporadycznych przypadkach, kiedy zareaguje się za późno, może dojść do zakażenia, które objawia się obrzmieniem bądź zaczerwienieniem skóry.

Jak sobie radzić z ciemieniuchą?

Jeśli na skórze dziecka są niewielkie zmiany skórne codziennie myj główkę i posmaruj oliwką, a następnie wyczesuj łuski szczotką z miękkim włosem. Kiedy to nie pomaga, na około 30 minut przed każdą kąpielą na skórę główki nałóż tłusty krem bądź oliwkę dla niemowląt. Po posmarowaniu oliwką załóż dziecku bawełnianą czapeczkę. Dzięki niej substancja szybciej nawilży skórę, a łuski będą się dobrze wyczesywać. Po 15 minutach wyczesz łuski delikatną szczoteczką z włosia i umyj główkę maluszka. Po kąpieli i osuszeniu główki dziecka możesz jeszcze czesać go szczotką z naturalnego włosia. Dzięki temu usuniesz łuski oderwane od skóry. Pamiętaj, aby nie zdrapywać łusek na siłę, bo możesz zranić skórę niemowlaka. Kiedy ciemieniucha jest nasilona zastosuj specjalne specyfiki, które są dostępne w aptekach. Razem z preparatami możesz używać namoczonych w ciepłej wodzie otrębów pszennych, które zmiękczają skórę dziecka i są doskonałym środkiem kojącym. Otręby pszenne namoczone w wodzie delikatnie wmasuj w główkę dziecka, w miejsca pokryte ciemieniuchą. Zmiękczone, uzyskaną papką łuski zmyj wodą podczas kąpieli malucha. Zabieg powtarzaj codziennie.

 

Musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty kuracji mogą być widoczne dopiero po 7-10 dniach. Kiedy schorzenie powróci, zastosuj ponownie te same środki. Bywa tak, że ciemieniucha może pojawić się u kilkulatka, a wtedy trzeba zastosować taką samą kurację jak u niemowlaka. Jeśli łuski po 10 dniach nie znikną, udaj się z maluchem do dermatologa, gdyż może to być łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, których nie da się wyleczyć oliwką. 

 

Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16