Kobieta trzyma się za brzuch
©gpointstudio/Fotolia

Leczenie wrzodów żołądka: dieta i leki

Kobieta trzyma się za brzuch
©gpointstudio/Fotolia

Antybiotyki i leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego pozwalają zwalczyć bakterie Helicobacter pylori. W terapii wrzodów żołądka ważna jest też odpowiednia dieta.

 

Leczenie farmakologiczne wrzodów żołądka przeprowadza się też u osób niezakażonych bakterią Helicobacter pylori. W niektórych przypadkach choroby wrzodowej konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Leczenie farmakologiczne wrzodów żołądka

U osób, które cierpią z powodu wrzodów żołądka na skutek zakażenia bakterią Helicobacter pylori, podstawą leczenia jest terapia antybiotykami i lekami z grupy blokerów pompy protonowej. Kuracja ta ma dziewięćdziesięcioprocentową skuteczność. Przez 7 lub 10 dni chory przyjmuje dwa z trzech antybiotyków: amoksycylinę, klarytromycynę, metronidazol i równolegle inhibitor pompy protonowej. Pierwsze niszczą bakterie, a inhibitor hamuje wytwarzanie kwasu solnego.

 

Gdy przyczyna choroby żołądka jest inna niż zakażenie bakterią, leczenie skupia się na osłonięciu miejsc zmienionych chorobowo i zatrzymaniu wydzielania kwasu solnego. W takich przypadkach podawane są blokery pompy protonowej, a także H2-blokery i M1-blokery – wszystkie hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Aby zapobiegać podrażnieniom, stosuje się leki osłaniające, które na powierzchni wrzodów tworzą ochronną warstwę. Ochronnie na śluzówkę żołądka działają też analogi prostaglandyn, przy okazji również zmniejszając produkcję kwasu solnego. W czasie terapii farmakologicznej konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety (żeby unikać pobudzania organizmu do wytwarzania soku żołądkowego) i rezygnacja z leków podrażniających śluzówkę (w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

Wrzody żołądka można leczyć chirurgicznie

Interwencja chirurgiczna jest ostatecznością i można ją wykonać, jeśli zawiodła terapia lekami. Wycina się fragment żołądka wraz z wrzodem, a następnie odtwarza ciągłość przewodu pokarmowego. Ciągłość ta może zostać przywrócona dwiema metodami: poprzez połącznie końca dwunastnicy z żołądkiem (metoda Rydygiera) albo połączenie żołądka z pierwszą pętlą jelita cienkiego (Billroth II). Innym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym przy chorobie wrzodowej żołądka jest przecięcie nerwów błędnych (wagotomia). Ogranicza to wydzielanie kwasu solnego i spowalnia przemieszczanie się treści żołądkowej do dwunastnicy.

Lekkostrawna dieta i odstawienie nikotyny wspomogą leczenie choroby żołądka

Osoba dotknięta chorobą wrzodową żołądka powinna zrezygnować z tłustych i pikantnych potraw. Podobnie jak soki owocowe i słodycze zwiększają one wydzielanie soku żołądkowego i tym samym nasilają objawy. Śluzówkę podrażnia także palenie papierosów, więc należy odstawić je przynajmniej na czas leczenia. Dieta powinna być uboga w błonnik i wykluczać produkty mleczne. Ponadto nie są wskazane rośliny strączkowe, mięso (dozwolone jedynie chude mięso gotowane) ani potrawy kwaśne (np. pikle, marynaty).

 

Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30