Kobieta trzyma się za brzuch.
©maroke/Fotolia.com

Choroby żołądka: rak żołądka – objawy, leczenie, rokowanie

Kobieta trzyma się za brzuch.
©maroke/Fotolia.com

Rak jako jedna z najpoważniejszych chorób żołądka wymaga leczenia inwazyjnego. Stosuje się leczenie operacyjne, chemioterapię, a czasem też radioterapię. Choroby żołądka powodują zwykle te same objawy, m.in. bóle brzucha, nudności i wymioty, wzdęcia czy krew w stolcu.

 

Choroby żołądka, w tym nowotwór, diagnozuje się dzięki gastroskopii, tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu. Pomocniczo niekiedy stosuje się badanie ultrasonograficzne (endoskopowe, czyli wykonywane od wewnątrz). Żeby wdrożyć odpowiednie leczenie, ważne jest diagnozowanie także na podstawie występujących objawów.

 

Objawy raka żołądka

 

Wczesne objawy raka żołądka nie są charakterystyczne, przypominają dolegliwości powodowane przez inne choroby żołądka i jelit. We wczesnym stadium mogą występować:

 • uczucie pełności,
 • szybko pojawiające się uczucie sytości,
 • utrata apetytu i w konsekwencji spadek wagi ciała,
 • bóle w nadbrzuszu.

 

W miarę postępu choroby nowotworowej żołądka pojawiają się także:

 • nudności i wymioty,
 • wzdęcia,
 • zgaga,
 • pieczenie w żołądku,
 • osłabienie,
 • krew w stolcu (tzw. stolec smolisty), rzadziej wymioty z krwią.

 

Objawy raka żołądka nasilają się po posiłkach, a na czczo mogą nawet całkowicie ustępować. Gdy rak żołądka daje przerzuty, a choroba jest mocno zaawansowana, można zaobserwować powiększenie nadobojczykowych węzłów chłonnych, wodobrzusze, powiększenie wątroby oraz poważne zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Guz może być wyczuwalny palpacyjnie (dotykowo) przez powłoki skórne. Zlokalizowany jest w okolicy pępka. Przerzuty raka żołądka do innych narządów mogą być widoczne w badaniach obrazowych.

 

Leczenie nowotworowej choroby żołądka i rokowanie

 

Leczenie raka żołądka jest trudne, ponieważ w większości przypadków choroba wykrywana jest w zaawansowanym stadium. Pierwszym wyborem spośród metod leczenia jest metoda chirurgiczna. Polega ona na usunięciu raka i otaczających go zdrowych tkanek, czasem wymagane jest usunięcie całego żołądka. Dodatkowo wycina się także węzły chłonne nadobojczykowe. Wczesne wykrycie raka żołądka pozwala zachować żołądek w całości, ale niezbędne jest usunięcie jego śluzówki (mukozektomia).

 

W zaawansowanym stadium oprócz usunięcia raka żołądka niezbędne jest zastosowanie chemioterapii, a w niektórych przypadkach także radioterapii. Obie te techniki można zastosować przed operacją i po niej.

 

Paliatywna opieka nad chorymi na raka żołądka obejmuje chemioterapię paliatywną, chirurgiczne usuwanie tkanek nowotworowych, leczenie bólu i innych objawów, np. nudności, oraz pomoc psychologiczną. Wykonuje się także operacje mające na celu wydłużenie życia chorego, np. zespolenie omijające, tworzące połączenie między kolejnymi odcinkami układu pokarmowego z ominięciem guza, czy gastrostomii – połączenia żołądka ze skórą. Gastrostomia pozwala na podawanie pokarmu bezpośrednio do żołądka.

 

Ile się żyje z rakiem żołądka? Zależy to od tego:

 • jak wcześnie wykryto chorobę,
 • czy możliwe jest całkowite usunięcie nowotworu,
 • czy rak odpowiada na stosowane leczenie,
 • jaki jest ogólny stan zdrowia chorego.

 

W zaawansowanej postaci tej choroby żołądka rokowanie jest niskie – przeżywalność pięcioletnia wynosi od 20 do 30 procent. Rak żołądka wykryty we wczesnym stadium ma przeżywalność pięcioletnią wynoszącą 90 procent.

 

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29