mężczyzna trzymający się za brzuch
©Monet/Fotolia

Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie trzustki?

mężczyzna trzymający się za brzuch
©Monet/Fotolia

Choroba trzustki może mieć formę przewlekłą i przez wiele lat ukrywać się pod postacią objawów charakterystycznych dla niestrawności bądź zatrucia pokarmowego. Podczas gdy chory nie zdaje sobie sprawy, że dolega mu przewlekłe zapalenie trzustki, w organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Kiedy pojawiają się poważniejsze objawy, jak cukrzyca czy stolce tłuszczowe, trzustka nie spełnia już 90% swoich funkcji.

Przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) dotyka najczęściej osób, które regularnie piją alkohol. Wystarczy 50 ml wódki lub 500 ml piwa dziennie, by spowodować nieodwracalne zmiany w jednym z najważniejszych gruczołów, który odpowiada zarówno za proces trawienia, jak i za produkcję niezbędnych hormonów. Ryzyko choroby znacznie wzrasta, jeśli picie alkoholu współwystępuje z wysokotłuszczową lub wysokobiałkową dietą. Najbardziej szkodliwe są tłusty nabiał, tłuste mięso, potrawy smażone i tłuste, zawiesiste sosy. Do przewlekłego zapalenia trzustki mogą doprowadzić też:

  • urazy, stany zapalne, nowotwory i wady rozwojowe trzustki,
  • nadczynność przytarczyc,
  • uchyłki dwunastnicy,
  • kamica żółciowa,
  • wrzody żołądka,
  • hiperlipidemia,
  • niedożywienie.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia trzustki są nawracające bóle w śródbrzuszu lub nadbrzuszu (promieniujące do pleców), które pojawiają się zwykle tuż po spożyciu obfitego posiłku lub na kilka godzin po wypiciu alkoholu. Towarzyszą im objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia, biegunki czy gazy. Stolce są pieniste, cuchnące i tłuste. Ponieważ dolegliwości te sugerują zwykłe zatrucie pokarmowe lub niestrawność, napady mogą pojawiać się nawet przez kilka lat, zanim zostanie rozpoznana ich prawdziwa przyczyna. Chory na PZT w miarę postępowania choroby chudnie i traci apetyt. Gdy zniszczeniu ulegnie większa część trzustki, pojawia się cukrzyca, która wymaga przyjmowania insuliny. U niektórych może też wystąpić lekka żółtaczka.


Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59