kobieta z bolącym brzuchem
©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Jak wykryć i leczyć przewlekłe zapalenie trzustki?

kobieta z bolącym brzuchem
©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Choroby trzustki zaburzają trawienie i gospodarkę hormonalną organizmu. Szczególnie uciążliwe jest przewlekłe zapalenie trzustki, które ciężko wykryć ze względu na charakter objawów, które sugerują niestrawność. Postawienie jednoznacznej diagnozy możliwe jest dopiero po kilku latach od zachorowania, kiedy w organizmie zaszły już widoczne zmiany. Leczenie polega na uzupełnianiu niedoboru enzymów i przestrzeganiu diety.

Diagnostyka przewlekłego zapalenia trzustki – jakie badania są potrzebne?

Diagnostykę przewlekłego badania trzustki trzeba zacząć od morfologii krwi. Najważniejsze wskaźniki diagnostyczne to poziom leukocytów i cukru oraz stężenie amylazy. Jeśli leukocytów jest więcej niż 10 tys./μl, poziom cukru zbliża się do granicznej wartości 125 mg/dL, a wskaźnik stężenia amylazy przekracza 125 U/l, wskazane są dalsze badania, zwłaszcza obrazowe. Lekarz może wykryć chorobę na podstawie USG, RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego bądź ultrasonografii endoskopowej. Postawienie diagnozy może przyspieszyć rzetelny wywiad lekarski. Najważniejsze, by nie zwlekać ze zgłoszeniem się do lekarza, bo im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym większe szanse na złagodzenie jej objawów.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki jest chorobą z pogranicza kilku dziedzin medycyny – gastrologii, diabetologii i chirurgii, a czasem także psychologii (jeśli przyczyną jest alkoholizm lub bulimia). Leczenie polega przed wszystkim na uzupełnianiu niedoboru enzymów trzustkowych. Niwelują one niewydolność gruczołu oraz zmniejszają ciśnienie w przewodach trzustkowych, które jest główną przyczyną dolegliwości bólowych. Jeśli przewlekłe zapalenie trzustki doprowadziło do zaburzenia gospodarki węglowodanowej, konieczna jest zmiana diety na cukrzycową. Czasem jednak dieta nie wystarczy i trzeba regularnie przyjmować insulinę. Konieczne jest też wyeliminowanie z codziennego jadłospisu produktów wysokotłuszczowych – tłustego mleka, tłustych mięs, smażonych potraw, zasmażek i zawiesistych sosów. Ich miejsce powinny zastąpić lekkostrawne dania spożywane w małych porcjach, gotowane na parze lub na folii, z niewielkim dodatkiem tłuszczów nienasyconych (np. oliwy z oliwek). Zmiany trzeba jednak wprowadzać stopniowo, aby nie spowodować nagłych wahań wagi. U chorych ze znacznie obniżoną masą ciała wdraża się żywienie pozajelitowe. Jeśli leczenie przewlekłego zapalenia trzustki mimo stosowania się do wskazań lekarskich nie przynosi efektów, konieczna może się okazać ingerencja chirurgiczna, która zwykle polega na usunięciu górnej części trzustki wraz z fragmentem żołądka i dwunastnicy. 

 

Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43