Laboranci
© Syda Productions/Fotolia.com

Choroby trzustki - badania: AspAT, USG i tomografia komputerowa

Laboranci
© Syda Productions/Fotolia.com

Choroby trzustki diagnozuje się poprzez badanie profilu trzustkowego. Podwyższone stężenie amylazy i lipazy może świadczyć o zapaleniu trzustki lub występowaniu guzów trzustkowych.

 

W diagnostyce chorób trzustki zwykle zaczyna się od badań laboratoryjnych, obejmujących poziom AspATu, amylazy i lipazy we krwi. W niektórych przypadkach wykonuje się morfologię krwi.

Choroby trzustki a badania kwi – AspAT, amylaza, lipaza

  • Diagnostyka laboratoryjna pozwala rozpoznać choroby trzustki we wczesnych stadiach rozwoju.
  • Nowotwory czy zapalenia trzustki wykrywa się za pomocą badania aktywności enzymu AspAT. Krew pobierana jest z żyły łokciowej, a wyniki są dostępne następnego dnia. Podwyższony współczynnik AspATu może świadczyć np. o ostrym zapaleniu trzustki. Norma AspATu u kobiet wynosi od 5 do 40 j.m/l (jednostek międzynarodowych na litr), dla mężczyzn – 19 j.m/l. Badania oceniające pracę trzustki to tak zwany profil trzustkowy, który wykonuje się w przypadku wystąpienia objawów, takich jak ból w nadbrzuszu, gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza) lub nudności.
  • Za profil trzustkowy, w skład którego wchodzi amylaza trzustkowa, lipaza trzustkowa i amylaza w moczu, trzeba zapłacić około 15-20 złotych.
  • Badanie AspATu to wydatek około 7-10 zł.

Na czym polega profil trzustkowy

Na profil trzustkowy składa się poziom stężenia enzymów trzustkowych: amylazy i lipazy. Prawidłowe stężenie amylazy wynosi 10-490 j.m/l w moczu, a 25-125 j.m/l we krwi. Amylaza rozkłada wielocukry na cukry proste, które wchłania układ pokarmowy. Mocz powinien być pobrany rano ze środkowego strumienia. Lipaza trzustkowa odpowiada za rozkład tłuszczów. Enzym nie przechodzi do moczu, dlatego też jego stężenie określa się tylko na podstawie pobranej krwi. Norma lipazy nie powinna przekraczać 150,0 j.m/l. Podwyższony poziom amylazy może świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki lub zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Podniesiony poziom lipazy może sugerować nowotwór trzustki.

Choroby trzustki – badanie USG

Do wykrywania chorób trzustki stosuje się badanie USG. Ultrasonografia jest bezbolesna. Lekarz przed przyłożeniem głowicy smaruje badane miejsce żelem. Przesuwając urządzeniem po brzuchu, otrzymuje obraz badanego narządu. Badanie ultrasonograficzne może wykazać powiększenie trzustki. USG ze skierowaniem od lekarza rodzinnego jest bezpłatne. Prywatnie USG trzustki kosztuje około 50-100 złotych.

Choroby trzustki a tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym. Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest np. podejrzenie zapalenia trzustki. Na 6 godzin przed badaniem należy być na czczo. Można pić wodę niegazowaną. Przeciwwskazaniem jest ciąża i klaustrofobia (czyli irracjonalny lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach). Badanie wykonuje się na podstawie skierowań w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatnie za tomografie komputerową brzucha będzie trzeba zapłacić od 300 do 380 złotych.


Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22