kobieta badająca poziom cukru
©Kzenon/Fotolia

Rumieniec cukrzycowy w przebiegu cukrzycy

kobieta badająca poziom cukru
©Kzenon/Fotolia

Rumieniec cukrzycowy to jedna z najczęstszych dermatoz obserwowana w przebiegu cukrzycy. Czerwone zabarwienie skóry pojawia się na twarzy, rękach i stopach. Często towarzyszy mu wypadanie brwi.

Zmiany skórne pojawiające się w przebiegu cukrzycy – świąd, infekcje, obumieranie skóry

W przebiegu cukrzycy występuje wiele zmian skórnych, często wynikają one z niewłaściwego uregulowania glikemii (poziomu cukru) lub są wynikiem stosowania niektórych leków cukrzycowych:

  • najczęściej występujące: rumień cukrzycowy i świąd skóry;
  • często występujące: infekcje, np. bakteryjne (głównie gronkowcowe), grzybicze i mieszane;
  • charakterystyczne tylko dla cukrzycy: obumieranie tłuszczowate skóry, dermopatia cukrzycowa;
  • zmiany będące powikłaniem po leczeniu cukrzycy, są to: lipodystrofia poinsulinowa i osutki krostkowo-plamiste.

W celu uniknięcia większości z powyższych chorób skórnych należy sumiennie kontrolować glikemię, dbać o prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia.

Rumieniec cukrzycowy - przyczyny powstawania, leczenie

Do pojawienia się czerwonych plam o nieostrych brzegach na skórze twarzy (głównie policzki, nos, czoło i broda), dłoni i stóp dochodzi w wyniku mikrowylewów podskórnych powodowanych krótkotrwałą hiperglikemią. Hiperglikemia prowadzi też do powstawania mikrotętniaków. Stan ten jest obserwowany szczególnie u osób młodych, z wieloletnią cukrzycą typu 1, które nie kontrolują jej we właściwy sposób. Jedynym sposobem na pozbycie się rumieńca cukrzycowego jest uregulowanie cukrzycy.

Pielęgnacja skóry u osób chorych na cukrzycę

Skóra osób chorych na cukrzycę wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest ona wrażliwa, przesuszona, łuszczy się i często również swędzi. Dlatego używanie odpowiednich, silnie natłuszczających i regenerujących dermokosmetyków i emolientów przyniesie ulgę oraz poprawi komfort codziennego funkcjonowania. Ważne jest, aby preparaty do pielęgnacji tak delikatnej skóry nie zawierały substancji drażniących (np. zapachowych) lub wysuszających (np. alkohol).


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41