kobieta trzymająca się za gardło
©Two Brains Studios/Fotolia

Jak rozpoznać i leczyć raka przełyku?

kobieta trzymająca się za gardło
©Two Brains Studios/Fotolia

Choroby przełyku wykrywa się dzięki badaniom endoskopowym. Do pełnej diagnozy niezbędnych jest jednak wiele innych zabiegów, które pozwalają ocenić wielkość, dokładną lokalizację, rodzaj i stopień zaawansowania zmian. Najbardziej rozbudowanej diagnostyki wymaga rak przełyku, którego leczenie skuteczne jest tylko wtedy, kiedy można usunąć guza.

Podejrzenie raka przełyku – jakie badania zrobić?

Kiedy pojawiają się trudności w przełykaniu, które nie są spowodowane infekcją wirusową albo nawracająca zgaga, trzeba wykonać badania endoskopowe: przełyku (ezofagoskopię) i żołądka (gastroskopię), podczas których pobierane są próbki do oceny histopatologicznej. Do pełnej diagnozy potrzebne jest też endoskopowe badanie USG, czyli prześwietlenie z kontrastem – pozwala ono na określenie wielkości i rodzaju ewentualnego guza. Jeśli diagnoza potwierdzi się, konieczne jest wykonanie USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej, by ustalić, czy nie doszło do przerzutów (zwykle nowotwór złośliwy atakuje też płuca, wątrobę i węzły chłonne). Dodatkowo wykonuje się też tomografię komputerową klatki piersiowej i szyi, bronchoskopię, rezonans magnetyczny oraz badanie markerów nowotworowych.

Leczenie raka przełyku

Skuteczność i przebieg leczenia raka przełyku zależy od stopnia zaawansowania choroby i chorób towarzyszących. Konieczne jest przeprowadzenie operacji, podczas której wycina się zajętą przez guza część przełyku lub nawet cały przełyk, wraz z węzłami chłonnymi. Jeżeli nowotwór jest dużych rozmiarów, operację poprzedza się radiochemioterapią. Operacja raka przełyku jest bardzo skomplikowanym zabiegiem – wymaga otwarcia klatki piersiowej i jamy brzusznej, a czasem także przecięcia szyi. W miejsce wyciętego fragmentu przełyku wstawia się implant lub – jeśli to możliwe – inaczej przywraca się ciągłość przewodu pokarmowego (np. poprzez podniesienie żołądka do klatki piersiowej). Kiedy trzeba usunąć cały przełyk, odżywianie staje się możliwe tylko poprzez stomię – za pomocą specjalnej aparatury, która doprowadza substancje odżywcze bezpośrednio do jelita lub żołądka. Zdarzają się też przypadki, że stan pacjenta nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Wówczas możliwe jest jedynie leczenie paliatywne, czyli skupiające się nie na wyleczeniu i powstrzymaniu choroby, a na łagodzeniu objawów, poprawieniu jakości życia chorego i pomocy psychologicznej. 

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30