Choroby paznokci są niezwykle częste i trudne do zwalczenia. Wynikają przede wszystkim z nieprawidłowej higieny i pielęgnacji. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby, które korzystają z usług salonów kosmetycznych czy uczęszczają na baseny publiczne. Najpopularniejsze choroby paznokci to grzybica, drożdżyca oraz łuszczyca. Sprawdź jak rozpoznać objawy i podjąć odpowiednie leczenie.

Reklama

Jak wygląda zdrowy paznokieć?

Zdrowy paznokieć powinien być gładki, bez wgłębień, nierówności i bruzd. Oznakami choroby mogą być także przebarwienia, ważne jest aby na paznokciu nie znajdowały się żadne plamki i zmiany koloru. Płytka powinna mieć odcień przezroczysty o lekko białym zabarwieniu. Żółty, czerwony, fioletowy bądź brązowy kolor to powód do niepokoju. Płytka i okolice nie powinny być bolesne ani zaczerwienione. Niepokojącym objawem jest także ropa lub inne substancje pojawiające się w okolicy paznokcia.

Najczęstsze choroby paznokci - objawy

Grzybica

To najczęściej występująca choroba, która atakuje zarówno paznokcie rąk, jak i stóp. Na płytce pojawiają się żółte przebarwienia, które stopniowo się rozszerzają i ciemnieją. Zakażenie zaczyna się zwykle od wolnego brzegu paznokcia. W następnych etapach płytka się odkształca, może się także kruszyć i odpadać.

Najczęstsze choroby paznokci - grzybica
©narin_nonthamand/fotolia

Łuszczyca

Zobacz także

Przy tej chorobie paznokcie stają się zgrubiałe i bardzo kruche. Płytka jest sucha i matowa. Pojawiają się w niej również liczne bruzdy i wgłębienia. Łuszczyca paznokci występuje w tym samym momencie co łuszczyca skóry.

Onycholioza

Choroba ta najczęściej występuje u kobiet, które często wykonują manicure hybrydowy, żelowy lub akrylowy. Polega ona na odklejaniu się płytki paznokcia od łożyska. Odklejona część paznokcia początkowo przybiera barwę białą, następnie staje się żółta.

Drożdżyca

Charakterystyczne objawy to ból, zaczerwienienie i obrzęk okolic płytki paznokcia. Przy delikatnym nacisku może pojawiać się wydzielina ropna. Rozwój choroby przyspiesza wilgoć i ciepło, warto więc myć ręce chłodną wodą i wycierać je do sucha.

Zanokcica

Objawy są bardzo podobne jak przy drożdżycy, choć przyczyną choroby jest zakażenie bakteriami. Symptomy jednak są zdecydowanie silniejsze i bardziej dotkliwe, a choroba zwykle dotyka tylko jednego paznokcia. Wynika to z faktu, że zakażenie spowodowane jest najczęściej ukuciem lub innym urazem.

Leczenie chorób paznokci

Każdy niepokojący objaw wymaga konsultacji u alergologa lub podologa, czyli specjalisty od chorób stóp. Bardzo ważne jest wykrycie przyczyna zaistniałej sytuacji, gdyż może ona wynikać z innych poważnych chorób.

Zastosowane leczenie dostosowane jest do rodzaju i zaawansowania choroby paznokci. Lekarz dobierze odpowiednie leki, środki przeciwgrzybicze, antybiotyki lub leki steroidowe (sterydy). Bardzo ważna jest jak najszybsza diagnoza, gdyż zaawansowane stadium choroby może prowadzić do chirurgicznego usunięcia paznokcia.

Domowe sposoby na poprawę stanu paznokci

Naturalne sposoby na grzybicę i drożdżycę

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości przeciwgrzybicze i antyseptyczne. To naturalny lek na najczęstszą chorobę paznokci, czyli grzybicę oraz jej odmianę drożdżycę.

Olejek powinno się nakładać na oczyszczoną skórę i płytkę paznokcia dotkniętego chorobą. Kurację powinno się stosować kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Podobne działanie ma olejek eukaliptusowy czy ekstrakt z tymianku.

Domowe sposoby na łuszczycę

Dużą poprawę w stanie paznokcia przyniesie suplementacja witamin A, B1 i D3, można ich używać także w formie dodatku do maści.

Równie skuteczna jest maść cynkowa, którą codziennie trzeba wmasowywać w płytkę i skórki zakażonego paznokcia. Tego typu kuracja powinna trwać minimum 3 miesiące. Maść najlepiej stosować na noc.

Kwas salicylowy to związek chemiczny, który usuwa martwy naskórek i ma silne działanie antybakteryjne. Przy łuszczycy warto regularnie nakładać produkty z dodatkiem tego składnika.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama