Kobieta przy mikroskopie
©adam121/Fotolia

Hiperaldosteronizm pierwotny i wtórny

Kobieta przy mikroskopie
©adam121/Fotolia

Hiperaldosteronizm jest jedną z chorób nadnerczy. Powoduje go nadmierne wydzielanie aldosteronu. Zwiększona produkcja tego hormonu zmniejsza wydalanie wody i sodu w nerkach oraz zwiększa wydalanie potasu. Ma to szereg konsekwencji zdrowotnych, prowadzi m.in. do nadciśnienia tętniczego.

Hiperadosteronizm – przyczyny

Hiperaldosteronizm ma dwie postacie: pierwotną i wtórną. Hiperaldosteronizm pierwotny spowodowany jest przez guza nadnercza (gruczolaka) lub przerost warstwy kłębkowej kory nadnerczy. Hiperaldosteronizm pierwotny określany jest też jako zespół Conna.

 

Wtórna postać hiperaldosteronizmu może być wynikiem obniżenia objętości krwi, utraty sodu i zwiększenia stężenia potasu. Przyczyną tego procesu bywa guz nerki lub genetyczna choroba, zespół Barttera, która powoduje nadmierne wydalanie chloru i sodu, co prowadzi do wzmożonego wydzielania reniny i podniesienia ciśnienia krwi.

Hiperadosteronizm – objawy

Do objawów hiperaldosteronizmu należą:

  • wywołane przez niskie stężenie potasu osłabienie mięśni,
  • spowodowane dużym stężeniem sodu nadciśnienie tętnicze,
  • częstomocz,
  • wielomocz,
  • ciągłe odczuwanie pragnienia.

W celach diagnostycznych w badaniach laboratoryjnych oznacza się stężenie aldosteronu, potasu i sodu. O hiperaldosteronizmie świadczy podwyższone stężenie aldosteronu, niskie stężenie potasu i wysokie stężenie sodu. Jeśli podejrzewa się obecność guza kory nadnerczy, zleca się też wykonanie badań obrazowych, np. USG.

Hiperadosteronizm – leczenie

Jeśli badania diagnostyczne wykażą obecność gruczolaka, przeprowadza się chirurgiczną operację usunięcia guza lub całego nadnercza. Najczęściej wykonuje się ją laparoskopowo.

 

Stosowane są też leki moczopędne, które zmniejszają zwrotną absorpcję sodu.

 

Jeśli hiperaldosteronizm jest spowodowany przez przerost kory nadnerczy lub guz, którego nie można usunąć, leczy się go farmakologicznie. Podaje się wówczas spironolakton lub eplerenon – antagonistów receptora aldosteronowego.

Przeładuj

Julia Wieniawa i Viki Gabor są w tej samej wytwórni! Rywalizują ze sobą?

zobacz 01:34