Igła ze strzykawką wbita w ramię
©Kzenon/Fotolia

Choroba nadnerczy: czy guz chromochłonny można usunąć?

Igła ze strzykawką wbita w ramię
©Kzenon/Fotolia

W przypadku guza chromochłonnego należy działać szybko. Objawy w postaci kołatania serca, podwyższania się ciśnienia czy nagłych, silnych bólów głowy, są niebezpieczne dla człowieka. Guz chromochłonny możemy leczyć farmakologicznie, ale również operacyjnie.

 

Guz chromochłonny jest to nowotwór, najczęściej łagodny, który powoduje nadczynność hormonów: adrenaliny i noradrenaliny. Przeważnie rozwija się w 30-50. roku życia i nie daje przerzutów. Nie jest znana konkretna przyczyna jego powstania, ale podejrzewa się, że odpowiedzialne za jego występowanie są geny. Nazywany jest również nowotworem „10%”, ponieważ w 10% swojej objętość lokalizuje się poza nadnerczami – m.in. na aorcie nerkach i wątrobie.

Objawy guza chromochłonnego

Guz chromochłonny wywołuje objawy zagrażające zdrowiu i życiu, dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z wizytą u endokrynologa. Jest to m.in.:

  • kołatanie serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • zaburzenia układu pokarmowego: nudności i wymioty,
  • gorączka, której towarzyszą dreszcze.

 

Guz chromochłonny w trakcie ciąży bardzo zagraża dziecku – może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a nawet sprowokować poronienie.

Leczenie guza chromochłonnego

Diagnostyka guza nadnerczy odbywa się na podstawie badania moczu, którego próbki pobierane są przez całą dobę. Gdy istnieje podejrzenie wystąpienia guza chromochłonnego, lekarz prowadzący powinien skierować na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, aby zlokalizować umiejscowienie nowotworu. Leczenie osób z guzem chromochłonnym odbywa się na dwa sposoby:

  • leczenie farmakologiczne – zażywanie leków blokujących nadmiar hormonów nadnerczy (szczególnie adrenaliny i noradrenaliny) oraz obniżające poziom ciśnienia tętniczego. Taka terapia musi trwać przez całe życie,
  • leczenie operacyjne – polega na wycięciu guza i może definitywnie zlikwidować problem chorych nadnerczy. Przed zabiegiem należy obniżyć ciśnienie i przygotować organizm – spożywać dużo soli, aby zatrzymać w organizmie wodę, która rozszerza naczynia krwionośne – pomocne jest to podczas zabiegu.

 

Przy zezłośliwieniu się guza (rzadko, ale się zdarza) należy również usunąć guza, jeżeli nie ma przerzutów do innych organów. Inną metodą leczenia złośliwego nowotworu nadnerczy jest radioterapia, chemioterapia, ablacja przezskórna lub krioablacja. W przeciągu 5 lat od diagnozy złośliwego guza chromochłonnego około połowy osób z tym schorzeniem umiera.

 

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48