kobieta smutna podpiera się ręką
©TristanBM/fotolia

Specyfika uchyłków dwunastnicy. Objawy i leczenie przepuklin dwunastnicy

kobieta smutna podpiera się ręką
©TristanBM/fotolia

Uchyłki dwunastnicy to problem, z którym zmaga się około 1-20 % populacji na świecie. W 90% przypadków uchyłki dwunastnicy nie powodują żadnych objawów, a ich wykrycie jest zwykle przypadkowe.

 

Uchyłki dwunastnicy to uwypuklenia powstałe w ścianie dwunastnicy. Uchyłki rzadko bywają wrodzone, zwykle mają charakter nabyty i są formą przepukliny osłabionego fragmentu ściany dwunastnicy (np. okolica wejścia dużych naczyń). Zwykle występują pojedynczo, a ich wielkość wynosi od 0,5 cm do 15 cm. Uchyłki dwunastnicy rzadko stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia osób na nie cierpiących.

Objawy i leczenie uchyłków dwunastnicy

U niektórych osób uchyłkom towarzyszą dolegliwości o charakterze dyspepsji (niestrawności). Powikłania uchyłków dwunastnicy, takie jak zapalenia lub perforacje występują niezwykle rzadko. Ze względu na brak specyficznych objawów sugerujących istnienie uchyłka dwunastnicy, lekarz przeprowadza szereg rutynowych badań takich jak przy innych dolegliwościach ze strony górnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie endoskopowe i radiologiczne. Leczenie uchyłków dwunastnicy wymaga przeprowadzania zabiegów endoskopowych lub leczenia operacyjnego. Z reguły zabiegi te są bezpieczne i dobrze rokują. 

Więcej na temat choroby układu pokarmowego
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36