

Jak leczyć chorobę uchyłkową jelita grubego?
Jeśli objawy choroby uchyłkowej jelita grubego, takie jak bóle po lewej stronie brzucha, zaparcia, nawracają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Natomiast jeśli pojawiają się silne bóle brzucha czy zatrzymanie stolca i gazów, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z chirurgiem. Uchyłki są trwałymi zmianami w jelitach, których nie można usunąć za pomocą leków czy odpowiedniej diety.
Rozpoznanie choroby uchyłkowej jelita grubego
Lekarz wykonuje ultrasonografię jamy brzusznej, która może potwierdzić obecność uchyłków w jelicie grubym oraz stwierdzić zapalenie uchyłków oraz ewentualnych powikłań, na przykład ropnia czy przedziurawienia jelita.
Wykonuje się także dokładniejsze badania, takie jak tomografia komputerowa brzucha i miednicy mniejszej. Przeprowadza się kolonoskopię, która nie jest wskazana dla osób z zapaleniem uchyłków. O takim zapaleniu można dowiedzieć się, wykonując badanie krwi – świadczy o nim przyspieszone OB, zwiększenie liczby białych krwinek i stężenia CRP.
Jakie są sposoby leczenia choroby uchyłkowej jelita grubego?
Chorobę uchyłkową bez powikłań leczy się ambulatoryjnie z wykorzystaniem otrąb przyjmowanych każdego dnia po 2-3 łyżki. Stosuje się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Z kolei zapalenie uchyłków jest leczone w szpitalu, stosuje się ścisłą dietę i antybiotyki podawane doustnie lub dożylnie przez około tydzień.
Inne powikłania, takie jak ropień, przedziurawienie jelita, wymagają leczenia operacyjnego. Do przeprowadzenia operacji predysponuje także nawracające zapalenie uchyłków bez dodatkowych powikłań. Ten sposób leczenia stosuje się jednak rzadko.
W 80% przypadków krwawienie z uchyłków samoistnie ustępuje. U wielu pacjentów konieczne jest przetoczenie krwi, kolonoskopia z tamowaniem krwawienia.
Zachowawcze leczenie nie spowoduje usunięcia uchyłków z okrężnicy. Także operacja usuwająca fragment jelita z uchyłkami nie zawsze jest równoznaczna z wyleczeniem, gdyż część uchyłków pozostaje, a ponadto tworzą się nowe.
Po zakończeniu leczenia należy pozostać pod okresową kontrolą lekarza. Aby osiągnąć sukces w leczeniu niepowikłanej choroby uchyłkowej, zaleca się stałe stosowanie leków rozkurczowych i przyjmowanie otrąb.
- Choroba jelit są chorobami cywilizacyjnymi. Nieprawidłowe odżywianie to przyczyna choroby uchyłkowej jelita grubego.
- Nudności, wymioty i zaburzenia rytmu wypróżnień to objawy choroby uchyłkowej jelita grubego.
- Dolegliwości jelit najlepiej jest leczyć odpowiednim jadłospisem. Sprawdź zalecaną dietę przy zespole jelita drażliwego.
- Wzdęcia w drogach pokarmowych mogą być poważną dolegliwością. Zobacz, co oznacza nadmiar gazów w jelitach.
- Lekarze nie znają przyczyn zespołu jelita drażliwego. Czy wiesz, jak leczyć zespół jelita drażliwego?
Najlepsze Promocje i Wyprzedaże
BORN2BE
Obuwie domowe w wielu wzorach!
ALLEGRO
Maty do akupresury niwelujące stres i napięcie mięśni!
RENEE
Najmodniejsze komplety dresowe teraz w promocji!
LADY MAKEUP
Przenośny stolik do makijażu w formie walizki!