Imbryk z herbatą ziołową
Pixabay/TaniaVdB/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Refluks żołądkowo-przełykowy i jego objawy

Imbryk z herbatą ziołową
Pixabay/TaniaVdB/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Choroba refluksowa przełyku nazywana refluksem żołądkowo-przełykowym to cofanie się treści żołądkowych do przełyku. Błona śluzowa przełyku zostaje podrażniona przez kwaśne soki żołądkowe. Najczęstszym objawem refluksu jest zgaga.

Jak dochodzi do choroby refluksowej przełyku?

Prawidłowo funkcjonujący dolny zwieracz przełyku rozkurcza się przy połykaniu pokarmu, a gdy ten przedostanie się do żołądka – kurczy się. Kiedy ten zwieracz jest niewydolny lub działa nieprawidłowo, kwasy żołądkowe mogą powrócić do przełyku, co nazywane jest chorobą refluksową przełyku.

Objawy choroby refluksowej przełyku

Podstawowe objawy to zgaga, ból i pieczenie w klatce piersiowej, który czasem promieniuje do szyi i żuchwy. Zgaga głównie występuje od razu po jedzeniu. Do typowych objawów refluksu należy uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku czy kwaśne odbijanie. Bardzo często osobom chorym towarzyszy nieświeży zapach z ust, czy nadmierne ślinienie się, pomimo dbałości o higienę jamy ustnej. Spowodowane to jest oczyszczaniem przełyku z nadmiernych kwasów żołądkowych. Sprawa robi się poważniejsza, kiedy towarzyszą tym objawom zmiany poza przełykowe: chrypka, suchy kaszel i zapalenie dziąseł. Najgroźniejsze jest występowanie odynofagii (bolesnego przełykania), dysfagii (zaburzenia połykania), krwawienia, a nawet utraty wagi. Dolegliwości nasilają się zwykle po obfitym posiłku, przy pochylaniu się. U dzieci podstawowym objawem jest niechęć do jedzenia.

Jak zapobiec chorobie refluksowej przełyku?

Należy unikać ostrych i obfitych posiłków. Oprócz tego trzeba ograniczyć palenie, picie kawy, alkoholu i spożywanie owoców cytrusowych. Ostatni posiłek należy jeść 3 godziny przed snem. Osoby mające problem z nadwagą, powinny zmniejszyć masę swojego ciała. Zaleca się picie mleka i wody alkalicznej, ponieważ napoje zawierają duże ilości wapnia, który niweluje objawy choroby refluksowej.

Jak leczyć chorobę refluksową?

Podstawową metodą leczenia refluksu jest leczenie farmakologiczne. W trakcie choroby zostają podane preparaty zwiększające napięcie dolnego zwieracza przełyku. Niwelują one kwas solny i redukują produkcję soku żołądkowego. Oprócz tego przepisywane są leki alkalizujące. Ich postać płynna ochrania błonę śluzową przełyku przed podrażnieniami. Jeśli po lekarstwach nie widać poprawy, konieczna jest operacja. Zabieg chirurgiczny stosuje się podczas ostrego zapalenia przełyku oraz przy ciężkich krwawieniach.

 

Szczególnie narażone na tę chorobę są osoby z nadwagą, z wysokim ciśnieniem jamy brzusznej, chorujące na cukrzycę lub te, które cierpią na zaburzenia hormonalne i kobiety w ciąży. Na refluks negatywnie wpływa zażywanie niektórych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych, azotanów czy blokerów kanału wapniowego. Zaburzenia mogą powodować także zwykłe leki przeciwbólowe jak polopiryna czy aspiryna. Refluks może być przyczyną podrażnienia dróg oddechowych, strun głosowych czy powikłań płucnych. 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47